Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leki przeciwbólowe przynoszą ulgę, ale mogą też szkodzić

Agata Pęk
Leki przeciwbólowe oprócz tego, że uśmierzają ból, powodują wiele skutków ubocznych.
Leki przeciwbólowe oprócz tego, że uśmierzają ból, powodują wiele skutków ubocznych. Archiwum
Sięgając po zwykłe leki przeciwbólowe pamiętajmy, że przyniosą nam ulgę w cierpieniu, ale mogą też stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Na co więc zwrócić uwagę przed ich zażyciem?
Coraz więcej leków przeciwbólowych możemy kupić bez recepty, nie tylko w aptekach, ale także w sklepach spożywczych, marketach, na stacjach benzynowych.

Po leki przeciwbólowe sięgamy najczęściej bez zastanowienia, gdy boli nas głowa czy brzuch. Nie myślimy nad ich szkodliwym wpływem na nasze zdrowie. A przecież oprócz tego, że uśmierzają ból, powodują wiele skutków ubocznych. Częste przyjmowanie pastylek może prowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby, dwunastnicy oraz żołądka. Osoby, które zażywają je często, muszą później sięgać po coraz mocniejsze dawki, gdy ból nie ustępuje.

WYBIERZ BEZPIECZNY

Większość dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych zawiera te same substancje czynne, na przykład paracetamol. Zawierają go np.: apap, panadol, coldrex, saridon.

Leki przeciwbólowe.

- Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe, zawierające substancje czynne w postaci paracetamolu, są bardzo skuteczne i bezpieczne dla naszego organizmu, ponieważ nie powodują uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Natomiast leki zawierające kwas acetylosalicylowy, na przykład aspiryna, podrażniają błonę śluzową układu pokarmowego oraz mogą wywoływać ból brzucha. Przewlekle stosowane, mogą wywołać chorobę wątroby. Jeśli chcemy uśmierzyć ból, starajmy się wybierać środki przeciwbólowe z zawartością paracetamolu - mówi Renata Zajączkowska, lekarz pediatra z Niska. Na rynku jest też dostępna trzecia grupa leków zawierających ibuprofen, środki te też mogą działać szkodliwie na nasz organizm.

CZYTAJ ULOTKI

Przed zażyciem zwykłego preparatu przeciwbólowego należy zawsze zapoznać się ulotką, dołączoną do opakowania. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na trzy punkty dotyczące: sposobu dawkowania, przeciwwskazań oraz składu leku. Należy zażywać pastylki, gdy ból jest jeszcze słaby, zawsze po posiłku, a nie na pusty żołądek. Wybierajmy te w tak zwanych specjalnych osłonkach, które zabezpieczają przed podrażnieniem organów. Aby tabletka jak najszybciej zaczęła działać, najlepiej popić ją zwykłą wodą lub jogurtem. Przyjmując leki przeciwbólowe pamiętajmy też, aby pod żadnym pozorem nie pić alkoholu, może wywołać bardzo poważne i groźne dla organizmu skutki.

Bardzo ważny jest sposób dawkowania. W razie nasilania bólu należy stosować kolejne dawki w regularnych odstępach czasu, według zegara, a nie bólu. Trzeba też pamiętać, aby nie przekraczać dziennej dawki leku, określonej przez producenta na ulotce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie