Stalowa Wola > Radni apelują o pomoc w spłacie trudnych...

  Stalowa Wola > Radni apelują o pomoc w spłacie trudnych kredytów mieszkaniowych

  /ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Radni Stalowej Woli wysłali do Sejmu apel o pomoc państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

  Nowelizacja ustawy, nad którą pracuje teraz Sejm, obejmie około 120 tys. rodzin spłacających kredyty zaciągnięte przez spółdzielnie mieszkaniowe na przełomie lat 80/90. Prowadzone wówczas inwestycje mieszkaniowe dopadła hiperinflacja, która spowodowała w krótkim okresie ponad stukrotny wzrost kosztów budowy 1 metra kwadratowego realizowanych mieszkań (od 4,02 zł w roku 1987, do 498,50 zł w roku 1992). W trosce o banki, kredytujące te inwestycje drastycznie wzrosło też oprocentowanie kredytów - z 1 proc. w roku 1988, do 57 proc. w roku 1991.

  W Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w Stalowej Woli, której członkowie to w większości byli lub obecni pracownicy Huty Stalowa Wola, jest 2509 lokali mieszkalnych. Na 30 czerwca 2007 roku 450 mieszkań obciążonych jest spłatą kredytu. Chodzi o tzw. "trudne kredyty" zaciągnięte przez spółdzielnie do 31 maja 1992 roku, a następnie spłacane przez mieszkańców.

  Teraz, po wprowadzeniu nowelizacji, już w pierwszym roku obowiązywania ustawy 72 mieszkania z 450 uzyskałyby szanse na oddłużenie. W kolejnych zaś latach analogiczny proces następowałby sukcesywnie wobec pozostałych członków spółdzielni.

  - Wprowadzenie powyższych rozwiązań prawnych pozwoliłoby wszystkim tym kredytobiorcom, którzy nie ze swojej winy zostali obarczeni poważnymi skutkami reform ustrojowych i gospodarczych z przełomu lat 80 i 90 ubiegłego stulecia, skorzystać z prawa wykupu mieszkania na zasadach, które obowiązują od 31 lipca 2007 roku - powiedział radny Lucjusz Nadbereżny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo