Stalowa Wola > Zanim podhalańczycy przejdą na zawodowstwo,...

  Stalowa Wola > Zanim podhalańczycy przejdą na zawodowstwo, złożą przysięgę w naszym mieście

  /ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Podhalańczyk w paradnym stoju.

  Podhalańczyk w paradnym stoju. ©Z. Surowaniec

  Podhalańczyk w paradnym stoju.

  Podhalańczyk w paradnym stoju. ©Z. Surowaniec

  Ostania przysięga żołnierzy zasadniczej służby wojskowej z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie odbędzie się 29 listopada w Stalowej Woli. Potem wojsko przechodzi na zawodowstwo.

  Do Stalowej Woli przybędzie trzystu żołnierzy, którzy złożą tu przysięgę. A ilu może być gości? - Trudno powiedzieć - przyznał starosta Wiesław Siembida. Zdarza się, że jednego żołnierza przybywa tylko jedna osoba, a było i tak, że do jednego poborowego przyjechały na przysięgę dwa autobusy z góralską kapelą.

  - To będzie dla Stalowej Woli wielki honor gościć podhalańczyków - zapewnił na wczorajszej konferencji prasowej starosta Wiesław Siembida.

  - Przysięga podhalańczyków to dla nas olbrzymie wyróżnienie i szansa na promocję Stalowej Woli i regionu w całej Polsce. To także promocja uzawodowienia wojska. Będziemy zaszczyceni goszcząc w naszym mieście tak znakomitą brygadę. Myślę, że będzie to również wspaniałe widowisko dla mieszkańców regionu - powiedział starosta.

  Do tej pory przysięgi 21 Brygady Strzelców Podhalańskich odbywały się w Przemyślu, Brzozowie, Strzyżowie i Sanoku. Przysięga w Stalowej Woli będzie ostatnią w historii brygady, przed przeformowaniem jej w brygadę zawodową.

  Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.30 od mszy świętej w bazylice konkatedralnej, prawdopodobnie z udziałem biskupa sandomierskiego Andrzeja Dziegi, który ma stopień pułkownika. Przysięga odbędzie się na ulicy Staszica, przy pomniku Kwiatkowskiego. Zaproszenie na przysięgę poszło m.in. do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na razie kancelaria nie dała odpowiedzi.

  W uroczystości wezmą również udział kompanie honorowe wojska, straży pożarnej i policji, straży granicznej i służby więziennej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo