Tarnobrzeg > Radni podnieśli podatki i opłaty lokalne na...

  Tarnobrzeg > Radni podnieśli podatki i opłaty lokalne na 2009 rok

  Wioletta Wojtkowiak

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Radni Tarnobrzega zgodnie uchwalili wyższe podatki i opłaty lokalne na przyszły rok. W 2009 roku trochę więcej zapłacimy za grunty, budynki, samochody ciężarowe.

  Długi i wyczerpujący porządek obrad sprawił, że najważniejsze podatkowe decyzje zapadły kilka minut przed godziną 23. Jednak sama dyskusja pozbawiona była emocji, do których radni na przestrzeni lat zdążyli nas przyzwyczaić. Przy uchwalaniu wysokości stawek podatku od nieruchomości, jednego z ważniejszych źródeł dochodu gminy, kategorycznych sprzeciwów ani propozycji zmian nie było.

  Stawki wzrosną w stosunku do obowiązujących w tym roku od 1 do 3 procent. Na przykład o grosz więcej trzeba będzie zapłacić za metr kwadratowy gruntu pod działalność gospodarczą, a 17 groszy więcej za metr kw. w budynku zajętym pod działalność gospodarczą.

  Pierwszy głos na "nie" pojawił się przy uchwalaniu podatku od środków transportu. Radny Stanisław Uziel współczuł właścicielom firm transportowych, którym coraz ciężej utrzymać interes w gminie. - Dotyczy to także mnie, bo mam autobus, którym przewożę za darmo dzieci…

  W tym momencie przewodniczący Jurand Lubas upomniał Uziela, że załatwia swoje prywatne interesy. Norbert Mastalerz dociekał u skarbnika, jak to się dzieje, że prezydent w roku wyborów samorządowych zamraża stawki podatków, a po wyborach, przez kolejne lata są one podnoszone.

  Wiceprzewodniczący rady i przedsiębiorca Tadeusz Zych bez wzruszenia poparł uchwałę: - Po to się prowadzi działalność gospodarczą, żeby na podatki wystarczyło.
  Przewodniczący rady Jurand Lubas apelował: - Przestańmy uprawiać populistykę. Za miesiąc będziemy uchwalać budżet i chcę widzieć miny radnych, gdy nie będzie czym dzielić.

  Przyjęte przez radnych stawki podatku od nieruchomości powinny zapewnić dochód z tego tytułu na poziomie 14,5 miliona złotych.

  Podatki 2009 w Tarnobrzegu

  Od gruntów: 34 grosze za metr kw., 69 groszy od gruntów pod działalność gospodarczą.
  Od budynków lub ich części: 57 groszy za metr kw. w budynkach mieszkalnych, 18,60 zł w budynkach z działalnością gospodarczą, 3,75 zł w budynkach zajętych na działalność medyczną, 6,23 zł w pozostałych, w tym na prowadzenie działalności pożytku publicznego.
  Za samochody ciężarowe: powyżej 3,5 tony (w zależności od masy całkowitej) od 668 do 1288 złotych.
  Za ciągniki siodłowe: od 875 do 1288 złotych (w zależności od masy całkowitej)
  Za autobusy: Od 1060 (poniżej 30 miejsc) do 1580 zł (powyżej 30 miejsc).
  Za psa: 42 złote  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo