Stalowa Wola > Bieg Niepodległości, nabożeństwa i...

  Stalowa Wola > Bieg Niepodległości, nabożeństwa i patriotyczne uroczystości

  /ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Jedną z wtorkowych imprez w Stalowej Woli był XVI Bieg Niepodległości.

  Jedną z wtorkowych imprez w Stalowej Woli był XVI Bieg Niepodległości. ©Z. Surowaniec

  Jedną z wtorkowych imprez w Stalowej Woli był XVI Bieg Niepodległości.

  Jedną z wtorkowych imprez w Stalowej Woli był XVI Bieg Niepodległości. ©Z. Surowaniec

  W słonecznym nastroju obchodziliśmy dziś dziewięćdziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, rocznicę spełnienia marzeń kilku pokoleń Polaków żyjących od osiemnastego wieku przez 123 lata w hańbiącej niewoli.

  Od uroczystej sesji Rady Miejskiej w auli szkoły muzycznej rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Stalowej Woli. Janowi Kubickiemu wręczono tytuł Zasłużonego dla Stalowej Woli.

  W południe w bazylice konkatedralnej odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny, mieszkańców miasta i powiatu, z udziałem proboszczów stalowowolskich kościołów. Duszpasterz akademicki ks. dr Mariusz Kozłowski powiedział w kazaniu: - Przez dzisiejszy dzień jakby Boża Opatrzność sama nam powiedziała jak mamy dalej żyć w wolnej Polsce. Współczesny patriotyzm to dobre wykonywanie zadań dnia codziennego, to budowanie szacunku między ludźmi. Cena naszej niepodległości nie ma ceny, bo nie można wycenić uśmiechu dziecka, własnego domu i spokojnie zarobionego chleba.

  Natomiast duszpasterz ludzi pracy ks. Jerzy Warchoł, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Stalowej Woli tak powiedział podczas porannej mszy: - Powtórzę słowa Jana Pawła II: "Demokracja bez Boga, bez wartości przeradza się w terroryzm grupy". "Nie jest szczęśliwe państwo, gdy mury jego całe a obyczaj w ruinie" - mówił kiedyś rzymski patriota Scypion. I to są troski i smutki współczesnych Polaków. Boli nas ta przemoc oparta nie o pistolet ale o liczbę głosów, o kłamstwo. To jest zagłuszanie zdrowego ducha narodu. "Niczym Sybir, niczym knuty, gdy narodu duch otruty, to dopiero bólów ból"! Żebyśmy nie byli podobni do ewangelicznych głupich panien, które nie potrafią, wyjść mądrze naprzeciw przyszłości".

  Dzięki słonecznej pogodzie zorganizowany po raz szesnasty Bieg Niepodległości w Alejach Jana Pawła II był wspaniałym świętem sportu. W biegu głównym zwyciężył Bogdan Dziuba z Katolickiego Klubu Sportowego Victoria ze Stalowej Woli.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo