Nisko > Radni podnoszą o dziesięć procent podatki. Nowy...

  Nisko > Radni podnoszą o dziesięć procent podatki. Nowy taryfikator od stycznia

  Sławomir Czwal

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Od 1 stycznia mieszkańcy niżańskiej gminy zapłacą 10 procent więcej za podatek od nieruchomości, środków transportu oraz podatek rolny. Zdaniem większości radnych oraz burmistrza Niska podatki w gminie pomimo wzrostu i tak nie będą wygórowane.

  Na czwartkowej sesji radni miejscy w Nisku debatowali na temat podwyżki podatków od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego oraz podatku od środków transportu.


  - Proponujemy zwiększenie podatków średnio o 10 procent w stosunku do ubiegłorocznych wartości - informował Tadeusz Dziewa, skarbnik niżańskiej gminy.
  - Chcę podkreślić, że proponowanym stawkom jeszcze daleko do górnych progów a dodatkowo w naszej gminie podatki nie było podnoszone od dwóch lat. Sądzę, że z tego tytułu do kasy gminy może wpłynąć od 500 do 700 tysięcy złotych
  Uchwała o zwiększeniu podatków trafiła pod obrady komisji budżetowej, która poparła ten pomysł.

  - W porównaniu do innych miejscowości o podobnej liczbie mieszkańców podatki są dużo większe - argumentował radny Adam Madej. - Mogę tu wymienić choćby takie miasta jak Lubaczów, Kolbuszową, Ropczyce czy Lesko. Tam podatki są wyższe, ale także dochody są wyższe od 3 do 8 milionów złotych. Mając w budżecie takie pieniądze bylibyśmy w stanie załatwić więcej naglących problemów. I nie jest prawdą, że z takich gmin uciekają inwestorzy. Te miasta inwestują pieniądze właśnie w infrastrukturę.

  Podczas dyskusji część radych miała wątpliwości czy Miejski Zakład Komunalny w Nisku powinien płacić aż tak wysoki podatek liniowy i czy nie lepiej by było te pieniądze przeznaczyć na remont stacji uzdatniania wody. Radni mieli także wątpliwości dotyczące właściwego naliczania podatków od nieruchomości.

  - Tajemnicą poliszynela jest, że deklaracjach podatkowych nie są podawane rzeczywiste wielkości nieruchomości i stąd też mamy zaniżone wpływy z tego tytułu. Z tym też trzeba coś zrobić - dodał radny Stefan Lipko.

  Ostatecznie 17 niżańskich radnych opowiedziało się za podniesieniem stawek podatków o 10 procent, 2 radnych wstrzymało się i jeden był przeciw podwyżkom.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo