Jak zaoszczędzić, kiedy wszystko drożeje?

  Jak zaoszczędzić, kiedy wszystko drożeje?

  Agata Pęk

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Jak zaoszczędzić, kiedy wszystko drożeje?
  Od nowego roku zdrożeć ma prawie wszystko. Pozostał nam miesiąc, aby przyzwyczaić się do oszczędzania i nie doprowadzić naszego domowego budżetu do ruiny.
  Jak zaoszczędzić, kiedy wszystko drożeje?
  Podstawą jest planowanie naszych wydatków.

  PLANOWANIE ZAKUPÓW

  Pierwszym krokiem do oszczędzania jest zapisywanie wszystkich wydatków i kupowanie tylko tego, co jest nam naprawdę potrzebne. Robiąc zakupy warto korzystać z dużych supermarketów, gdzie ceny są o wiele niższe. Przed pójściem do sklepu należy zrobić listę zakupów i zabrać ze sobą gotówkę, nie kartę kredytową. Gotówka poskromi naszą rozrzutność. Jeśli stale robimy zakupy w jednym sklepie, warto spytać o kartę rabatową stałego klienta, która pozwoli nam zaoszczędzić na każdym rachunku około 5 procent.
  PAPIEROSY POD KONTROLĄ

  Trudno namówić osobę palącą do rzucenia papierosów z dnia na dzień. Można jednak spróbować ograniczyć ich liczbę i sporo zaoszczędzić. Średnio za paczkę papierosów płacimy około 7 złotych, to oznacza, że osoba paląca paczkę dziennie wydaje 210 złotych miesięcznie. Bardzo łatwo obliczyć, że przez rok puszczamy z dymem około 2520 złotych.

  TAŃSZE RACHUNKI

  Na rachunkach możemy zaoszczędzić nawet kilka złotych, unikając płacenia wysokiej prowizji od wpłaty. Na poczcie jest to zazwyczaj 2,50 złotych, bank też nie jest tani. Jeśli mamy do zapłacenia kilka rachunków, robi się z tego niezła suma. Warto już dziś pomyśleć o założeniu internetowego konta i w ten sposób bezpłatnie dokonywać opłat.

  OSZCZĘDZANIE ENERGII

  Koniecznie należy wymienić żarówki na energooszczędne. Można je kupić już od 15 złotych. Są droższe od zwykłych, ale zużywają pięć razy mniej prądu. Jeśli decydujemy się na zakup sprzętu agd, wybierajmy ten o najniższej klasie energetycznej, co najmniej klasy A. Sprzęt rtv, na przykład telewizor pozostawiony na noc w czasie czuwania, jest bardzo kosztowny. Pamiętajmy też, że pozostawiona w gniazdku ładowarka do telefonu pobiera prąd nawet wtedy, gdy "komórka" jest odłączona.

  SPOSÓB NA KOMUNIKACJĘ

  Jeśli do pracy jeździmy samochodem, zorientujmy się na której stacji jest najtańsze paliwo. Różnica sięga nawet 40-50 groszy na litrze benzyny. Bilety autobusowe też nie są tanie, ale i na nich można zaoszczędzić, kupując miesięczne lub dwumiesięczne karnety na przejazdy dom - praca lub szkoła.
  Jednak, aby oszczędzać, trzeba pamiętać o codziennej systematyczności.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo