Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zaoszczędzić, kiedy wszystko drożeje?

Agata Pęk
Od nowego roku zdrożeć ma prawie wszystko. Pozostał nam miesiąc, aby przyzwyczaić się do oszczędzania i nie doprowadzić naszego domowego budżetu do ruiny.

Podstawą jest planowanie naszych wydatków.

PLANOWANIE ZAKUPÓW

Pierwszym krokiem do oszczędzania jest zapisywanie wszystkich wydatków i kupowanie tylko tego, co jest nam naprawdę potrzebne. Robiąc zakupy warto korzystać z dużych supermarketów, gdzie ceny są o wiele niższe. Przed pójściem do sklepu należy zrobić listę zakupów i zabrać ze sobą gotówkę, nie kartę kredytową. Gotówka poskromi naszą rozrzutność. Jeśli stale robimy zakupy w jednym sklepie, warto spytać o kartę rabatową stałego klienta, która pozwoli nam zaoszczędzić na każdym rachunku około 5 procent.
PAPIEROSY POD KONTROLĄ

Trudno namówić osobę palącą do rzucenia papierosów z dnia na dzień. Można jednak spróbować ograniczyć ich liczbę i sporo zaoszczędzić. Średnio za paczkę papierosów płacimy około 7 złotych, to oznacza, że osoba paląca paczkę dziennie wydaje 210 złotych miesięcznie. Bardzo łatwo obliczyć, że przez rok puszczamy z dymem około 2520 złotych.

TAŃSZE RACHUNKI

Na rachunkach możemy zaoszczędzić nawet kilka złotych, unikając płacenia wysokiej prowizji od wpłaty. Na poczcie jest to zazwyczaj 2,50 złotych, bank też nie jest tani. Jeśli mamy do zapłacenia kilka rachunków, robi się z tego niezła suma. Warto już dziś pomyśleć o założeniu internetowego konta i w ten sposób bezpłatnie dokonywać opłat.

OSZCZĘDZANIE ENERGII

Koniecznie należy wymienić żarówki na energooszczędne. Można je kupić już od 15 złotych. Są droższe od zwykłych, ale zużywają pięć razy mniej prądu. Jeśli decydujemy się na zakup sprzętu agd, wybierajmy ten o najniższej klasie energetycznej, co najmniej klasy A. Sprzęt rtv, na przykład telewizor pozostawiony na noc w czasie czuwania, jest bardzo kosztowny. Pamiętajmy też, że pozostawiona w gniazdku ładowarka do telefonu pobiera prąd nawet wtedy, gdy "komórka" jest odłączona.

SPOSÓB NA KOMUNIKACJĘ

Jeśli do pracy jeździmy samochodem, zorientujmy się na której stacji jest najtańsze paliwo. Różnica sięga nawet 40-50 groszy na litrze benzyny. Bilety autobusowe też nie są tanie, ale i na nich można zaoszczędzić, kupując miesięczne lub dwumiesięczne karnety na przejazdy dom - praca lub szkoła.
Jednak, aby oszczędzać, trzeba pamiętać o codziennej systematyczności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie