Pow. Tarnobrzeg > Coraz mniej kursów autobusowych w gminach...

  Pow. Tarnobrzeg > Coraz mniej kursów autobusowych w gminach powiatu

  Klaudia Tajs

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego mają utrudniony dojazd do Tarnobrzega. Na rozkładach jazdy coraz częściej pojawiają się białe plamy, zakrywające zlikwidowane godziny odjazdów. Kursów ubywa, a te które zostały nie zaspakajają potrzeb pasażerów korzystających z taboru tarnobrzeskiego przedsiębiorstwa PKS "Orbis".

  Na coraz trudniejszy dojazd do szkół i pracy narzekają mieszkańcy gmin Baranów Sandomierski, Nowej Dęby, Grębowa i Gorzyc.
  Dla wielu z nich dojazd do Tarnobrzega bardzo często oznacza skorzystanie z własnego samochodu, a jeśli go nie mają muszą liczyć na dobre serce sąsiada lub stanąć przy drodze i poczekać na okazję.

  Wśród interweniujących pasażerów, którzy skarżą się na zbyt małą liczbę kursów, jest mieszkaniec Nowej Dęby. - Mam kilkanaście lat, dojeżdżam autobusem do szkoły i na własnej skórze odczuwam fakt, że osoby, które prywatyzują firmy transportowe likwidują kursy - mówi młody mężczyzna. - Dojazd do Tarnobrzega z mojego sołectwa to duży problem, oczywiście dla tych, którzy są zdani na łaskę autobusów. Młodzież ma problemy z dostaniem się do szkoły, bo wielu osób autobusy nie zabierają z braku miejsca. A jak już autobus jest na trasie, to pęka w szwach. Co będzie, jak dojdzie do wypadku?

  Młody pasażer zwraca uwagę także na zbyt rzadkie kursy między Tarnobrzegiem, a Nową Dębą. - Autobusy w okolice Nowej Dęby w godzinach popołudniowych i wieczornych jeżdżą co dwie godziny - dodaje uczeń. - Kto nie korzysta z miejskich środków transportu, ten nie wie, jak są przepełnione. Ciekaw jestem, jak uczniowie będą dojeżdżać do szkoły. Albo na kosiarkach, albo panowie z zarządu będą ich osobiście podwozić swoimi samochodami.

  O mniejszej liczbie kursów mówią także mieszkańcy gminy Baranów Sandomierski. Sytuacja stanęła już na ostrzu noża w sołectwie Siedleszczany, którego sołtys wystąpiła do dyrekcji tarnobrzeskiego PKS z oficjalnym pismem. Helena Farbisz interweniuje w dyrekcji PKS i chce przywrócenia części zlikwidowanych kursów - mówi Mirosław Pluta, burmistrz Baranowa Sandomierskiego. - Sprawa nie dotyczy tylko jednego sołectwa, bo docierają do mnie skargi i narzekania z innych terenów gminy. Dlatego niewykluczone, że będę interweniował w tej sprawie.

  Ratunkiem dla pasażerów korzystających z komunikacji tarnobrzeskiego PKS "Orbis" na terenie gminy Baranów są prywatni przewoźnicy, którzy oferują dojazd w kierunku Mielca, Tarnobrzega i Nowej Dęby. Jednak mieszkańcy, którzy od lat dojeżdżali do pracy PKS-em wolą przewoźnika sprawdzonego, który dowiezie ich także w dni wolne i święta, czego nie można powiedzieć o prywatnym przewoźniku.

  Leszek Guzy, dyrektor ds. przewozów i techniczno-gospodarczych w tarnobrzeskim PKS "Orbis", przyznaje, że część kursów zostało zlikwidowanych z powodu spadku rentowności. Główny powód, to dużo mniejsza liczba przewożonych pasażerów. Dyrekcja przedsiębiorstwa rozmawia z lokalnymi samorządami i wspólnie analizuje lokalne linie. - W tych sytuacjach, gdzie kurs nie będzie przynosił start, zostanie przywrócony - mówi dyrektor. - Jednak pasażerowie powinni nas zrozumieć. Nie możemy jeździć pustymi autobusami.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo