Region > Większość sędziów z naszego regionu bierze udział w...

  Region > Większość sędziów z naszego regionu bierze udział w zapowiadanym ogólnopolskim proteście

  /ebnis/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  W sądach rejonowych w naszym regionie do końca tygodnia odbędzie aż o 70 procent mniej rozpraw niż zwykle w tym samym czasie. To efekt kolejnego, czwartego już w tym roku ogólnopolskiego protestu sędziów, który rozpoczął się wczoraj. Ci, którzy przyłączyli się do akcji do piątku nie będą prowadzić żadnych rozpraw. Józef Dyl, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu zapewnia, że nie było wczoraj takiej sytuacji, że któryś z sędziów w okręgu zaplanował rozprawę, a teraz nagle ją odwołuje.

  - Nie spodziewam się także, że może się coś takiego wydarzyć.
  Termin protestu był znany dużo wcześniej więc sędziowie, którzy chcieli się do niego przyłączyć zaplanowali pracę w ten sposób, że nie wyznaczali od środy do piątku żadnych rozpraw - mówi sędzia Dyl.

  Z naszych informacji wynika, że w 4 sądach rejonowych w naszym regionie odbędzie się o 70 procent mniej rozpraw niż zwykle. Normalnie pracuje tylko sąd Rejonowy w Nisku i Okręgowy w Tarnobrzegu.

  We wszystkich sądach rejonowych w sumie w tych dniach odbędą się 32 rozprawy, z czego prawie połowa przypadnie na sąd w Nisku.

  Marcin Rogowski, prezes Sądu Rejonowego w Stalowej Woli przyznaje, że w jego sądzie będzie tych rozpraw mniej niż zwykle.

  - Charakter pracy sędziów jest taki, że to oni ustalają terminy rozpraw. Nie potrafię powiedzieć, czy fakt zmniejszonej liczby rozpraw to ich świadomy wybór, czy specyfika spraw, które prowadzą - mówi prezes Rogowski. - Sędziowie nie mają też obowiązku informować mnie o podjętym proteście - dodaje.

  Józef Dyl podkreśla, że dni bez wokandy nie przedłużą terminów zamykania prowadzonych przez nasze sądy spraw.

  - W tak niedużych sądach jak nasze, kilka dni bez wokandy nie ma wpływu na tok spraw - zaznacza.

  Warto dodać, że sędziowie protestują między innymi dlatego, że domagają się zmiany sposobu finansowania sędziów.

  Rząd kilka dni temu przyjął projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych i uwzględnił ten postulat sędziów.

  Mimo to oni zdecydowali, że nie odwołują protestu.

  Rzecznik Józef Dyl przyznaje, że sędziowie są ostrożni.

  - Na razie jest to tylko projekt, nie ustawa. A to oznacza, że może się jeszcze wiele zmienić, więc za wcześnie na radość - wyjaśnia. - Kierunek reform jest dobry, ale nie mamy gwarancji, że idea tych reform nie zostanie wypaczona - mówi na koniec.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo