Gorzyce > Gmina odkupiła oczyszczalnię i zaoszczędzi

  Gorzyce > Gmina odkupiła oczyszczalnię i zaoszczędzi

  WW/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Po roku negocjacji samorządowi Gorzyc udało się odkupić oczyszczalnię ścieków. Gmina dzierżawiła obiekt od firmy Federal Mogul płacąc za to 38,5 tysiąca miesięcznie.

  Cztery lata temu gmina miała nadzieję przejąć oczyszczalnię za darmo, ale dyrekcja zakładu nie chciała słyszeć o takim rozwiązaniu. Za obiekt zażądano około 2,5 miliona złotych. Wówczas gmina odrzuciła ofertę kupna. W tym roku postanowiła się pogodzić z wysoką ceną.

  - Oszacowaliśmy, że odkupienie będzie czterokrotnie tańszym rozwiązaniem od budowy własnej oczyszczalni - mówi wójt Marian Grzegorzek.

  Odzyskali ostatnie raty

  Transakcję już sfinalizowano. Federal Mogul zarobi na niej nieco ponad 2 miliony 34 tysięcy złotych brutto. Przedsiębiorstwo zgodziło się na upust. Należność za oczyszczalnię została pomniejszona o wysokość rat dzierżawnych, jakie gmina płaciła w okresie od 1 marca do 30 października. Gmina spłaca obiekt w czterech ratach. Pierwszą już wpłaciła, drugą do końca tego roku. Ostatnią transzę przekaże w maju 2010 roku.

  - Teraz mamy szansę ubiegać się o dotacje zewnętrzne na modernizację wyeksploatowanej sieci. Jako dzierżawca tej możliwości nie mieliśmy - dodaje wójt.

  Na mocy aktu notarialnego gmina stała się właścicielem prawa wieczystego użytkowania nieruchomości oraz odrębnych budynków. Wystąpiła już o komunalizację oczyszczalni.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo