Stalowa Wola > Zobacz wystawę obrazów Rafała Malczewskiego

  Stalowa Wola > Zobacz wystawę obrazów Rafała Malczewskiego

  ZS

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Muzeum w Stalowej Woli zamyka ten rok piękną wystawą "techno", obrazami Rafała Malczewskiego o tematyce przemysłowej. To reportaż malarski z powstającego Centralnego Okręgu Przemysłowego i Czarnego Śląska.

  O ile krajobraz "czarnego Śląska" wywoływał w Malczewskim sprzeczne uczucia, to budowy związane z najważniejszą inwestycją II Rzeczypospolitej - Centralnym Okręgiem Przemysłowym - wzbudzały wyłącznie zachwyt, zadziwienie i entuzjazm.
  Jak powiedziała komisarz wystawy Anna Szlęzak, powstała seria obrazów, wyjątkowa w sztuce polskiej tego czasu, nie mająca analogii w sztuce europejskiej. Artysta wykonał ponad 40 prac, obrazów olejnych i akwarel, będących malarską relacją malarza-dziennikarza. W szkicownikach sporządzał rysunki, robił fotografie i akwarelowe studia, zbierał materiał, na podstawie którego, częściowo w plenerze, częściowo w pracowni, malował obrazy olejne. Z serii tej odnaleziono zaledwie kilkanaście prac.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo