Stalowa Wola > Zimno sprawiło, że przepełniło się schronisko...

  Stalowa Wola > Zimno sprawiło, że przepełniło się schronisko dla bezdomnych

  /ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Schronisko dla bezdomnych to szansa na przetrwanie zimy.

  Schronisko dla bezdomnych to szansa na przetrwanie zimy. ©Z. Surowaniec

  Przepełniło się schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn imienia Świętego Brata Alberta w Stalowej Woli. Na 26 miejsc noclegowych, przyjętych tu zostały 32 osoby.
  Schronisko dla bezdomnych to szansa na przetrwanie zimy.

  Schronisko dla bezdomnych to szansa na przetrwanie zimy. ©Z. Surowaniec

  Kiedy brakuje łóżek schronisko radzi sobie w ten sposób, że układa materace na podłodze i bezdomni mają względnie dobre warunki do przetrzymania zimy. Temperatury są już niskie, a ma być jeszcze bardziej zimno.

  - Wchodzę na Internet i sprawdzam jaka będzie pogoda. W tym tygodniu ma być atak zimna. Ale myślę, że sobie poradzimy - mówi kierownik schroniska Zenon Gielarek.

  Ostatnim mężczyzną, jaki tu trafił, jest siedemdziesięciodwulatek z Krzeszowa koło Niska. - Mieszka w zawalonym domu, na drzwiach powiesił starą kołdrę, żeby mu mniej wiało. Gotował sobie na palenisku z paru cegieł - opowiada kierownik to, co mu przekazali policjanci.

  - Cud, że do tej pory nie zamarzł - uważa kierownik. - Jest zdrowy, co potwierdził badający go lekarz - mówi. Ten mężczyzna po raz pierwszy trafił do schroniska w ubiegłym roku. Teraz wrócił do znajomego miejsca.
  W schronisku są także bardzo młodzi mężczyźni. Najmłodszy ma 20 lat, drugi 23. Nie chciały ich rodziny, bo jeden pije, a drugi narkotyzuje się.

  - Przyjmiemy każdego, kto się do nas zgłosi - zapewnia kierownik schroniska. I choć trafić do schroniska przy ulicy Jaśminowej na osiedlu Charzewice nie jest łatwo, bezdomni, którzy chcą przetrzymać mrozy w cieple, mogą o drogę zapytać kierowcę MKS czy mieszkańców, którzy wskażą im drogę. Pomóc mogą także policjanci, którzy w razie konieczności mogą nawet podwieźć bezdomnego i to za darmo.

  W ubiegłych latach zmarło trzech bezdomnych mężczyzn, którzy nie chcieli skorzystać z oferty mieszkania w schronisku. Wszyscy mieli problem alkoholowy. Zmarli z przedawkowania alkoholu (denaturatu), z chorób (padaczka alkoholowa), jeden spalił się a altance.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo