Stalowa Wola > Głusi będą słyszeć koncerty w Miejskim Domu...

  Stalowa Wola > Głusi będą słyszeć koncerty w Miejskim Domu Kultury

  /ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Akustyk Marian Wasiuta i dyrektor Marek Gruchota prezentują zestaw umożliwiający niesłyszącym korzystanie z koncertów.

  Akustyk Marian Wasiuta i dyrektor Marek Gruchota prezentują zestaw umożliwiający niesłyszącym korzystanie z koncertów. ©Z. Surowaniec

  Akustyk Marian Wasiuta i dyrektor Marek Gruchota prezentują zestaw umożliwiający niesłyszącym korzystanie z koncertów.

  Akustyk Marian Wasiuta i dyrektor Marek Gruchota prezentują zestaw umożliwiający niesłyszącym korzystanie z koncertów. ©Z. Surowaniec

  Osoby niesłyszące i niedosłyszące będą mogły korzystać z uroków koncertów i filmów w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. A to dzięki temu, że kupiony został system umożliwiający odbiór płynących ze sceny dźwięków przez słuchawki.

  System nazywany "asystentem osób niedosłyszących" jest produkcji amerykańskiej firmy LISTEN. Składa się z nadajnika emitującego fale radiowe, przekazywane do odbiornika wielkości telefonu komórkowego, a dalej do słuchawek.

  33 sztuki "asystenta osób niedosłyszących" kosztowały 79 280 zł, z czego Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansował 62 820 zł. Planowany jest zakup większej liczby "asystentów".

  - Dzięki tej aparaturze potrzebujący uzyskają równe szanse w dostępie do dóbr kultury i będą mogli brać czynny udział w życiu kulturalnym naszego miasta - cieszy się Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Urządzenie może służyć także podczas konferencji, kiedy trzeba tłumaczyć czyjeś wystąpienie. Wystarczy założyć słuchawki, aby słyszeć głos tłumacza. Jak to działa można się było przekonać w ubiegłym roku podczas międzynarodowej konferencji w Urzędzie Miejskim.

  Po raz pierwszy system zostanie wykorzystany podczas fortepianowego koncertu w wykonaniu Stanisława Drzewieckiego w dniu 18 stycznia. Z tej okazji MDK zaprosił 33 podopiecznych Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych w Stalowej Woli do skorzystania z nowego udogodnienia. Już wkrótce aparatura będzie także do dyspozycji widzów Kina "Wrzos".

  Chęć skorzystania z systemu należy uprzednio zgłosić pracownikom MDK, którzy uruchomią i udostępnią kieszonkowy odbiornik wraz ze słuchawkami. Wymagane jest przy tym posiadanie dokumentu tożsamości, który oddawany będzie przy zwrocie wypożyczonego sprzętu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo