Sport > Badmintoniści Stali Nowa Dęba są sportową dumą...

  Sport > Badmintoniści Stali Nowa Dęba są sportową dumą naszego regionu

  Piotr SZPAK

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kiedy jadą na mistrzostwa można się "założyć", że wrócą z medalami. Nie kaperują zawodników z innych klubów, sami wychowują mistrzów. Są niedoceniani w swoim środowisku, ale na przekór temu zdobywają laury. Mowa o sekcji badmintonowej Stali Nowa Dęba.

  Jedną z najbardziej obfitujących w medale i sukcesy sekcji w historii 55-lecia istnienia Miejskiego Klubu Sportowego Stal Nowa Dęba jest sekcja badmintonowa, która ma jedyną w tym mieście drużynę drugoligową. Działa już blisko 41 lat. Jej twórcą był Antoni Malcharek, który w chwili obecnej prowadzi zajęcia z najmłodszymi adeptami, razem z Adamem Bunio.

  Zawodnicy odnieśli w tym okresie wiele znaczących sukcesów na arenie krajowej i zagranicznej. W sumie badmintoniści wywalczyli na zawodach rangi mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych do tej pory łącznie 148 medali. Aż 15 badmintonistów dostąpiło zaszczytu powołania do kadry narodowej juniorów młodszych, juniorów i seniorów. Najbardziej utytułowany z nich to Dawid Powęzka, który ma na swoim koncie ma zdobytych 23 medali rangi mistrzostw Polski i Europy, w tym ten najcenniejszy srebrny z 1996 roku z Drużynowych Mistrzostw Europy Kadetów, które rozegrane zostały w Walijskim Cardiff. W 1997 roku w mistrzostwach świata juniorów w Danii wywalczył w deblu (wspólnie z Kamilem Turoniem z SKB Suwałki), zajął 17 miejsce w grze podwójnej juniorów. Drugim zawodnikiem, który dostąpił zaszczytu reprezentowania barw Polski i wystąpił na Drużynowych Mistrzostwach Europy Kadetów, tym razem w Brnie w Czechach w 2005 roku, był Mateusz Czachor, który wraz z reprezentacją wywalczył piąte miejsce.

  Na podkreślenie zasługuje także fakt, iż Krzysztof Kaczor jako pierwszy w historii badmintonista z Nowej Dęby w chwili obecnej występuje w rozgrywkach ligi niemieckiej, w zespole z Bonn. Badmintoniści występowali na różnych turniejach poza granicami Polski w takich krajach jak: Francja, Szwajcaria, Czechy, Słowacja, Chorwacja, Walia, Belgia, Dania, Niemcy i Holandia. Natomiast w rozgrywkach ligowych nowodębski zespół trzykrotnie występował w badmintonowej ekstraklasie, a w 1984 roku zajął czwarte miejsce, "ocierając" się o podium. Dużym wyróżnieniem o wymiarze ogólnokrajowym było przyznanie Adamowi Bunio w 2000 roku jako pierwszemu badmintonowemu trenerowi w Polsce, nagrody "Fair Play".


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo