Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne kursy czekają

Anna Niedzielska
Dokładnie 71 tysięcy 769 mieszkańców województwa podkarpackiego może skorzystać z programów kursów realizowanych za pieniądze Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa z programu na lata 2007-2013.
Dokładnie 71 tysięcy 769 mieszkańców województwa podkarpackiego może skorzystać z programów kursów realizowanych za pieniądze Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa z programu na lata 2007-2013.
Praktycznie każdy może skorzystać z bezpłatnych kursów dokształcających. Wystarczy, znaleść szkołę, która realizuje projekty finansowane przez Unię Europejską.

Właściwie dokształcić się może każdy i to w takim kierunku, w jakim sobie wymarzy. Większość kursów, to praktyczne szkolenia zawodowe, dostosowane do potrzeb rynku pracy, ale wśród nich można doszukać się takich dziedzin, jak florystyka czy fryzjerstwo artystyczne, bo fachowców z tych branż też brakuje.

DLA KOGO TE KURSY?

Wszystkie projekty realizowane w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego są finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa. Osoba chodząca na kurs w ramach takiego projektu nie musi za niego nic płacić, a często zdarza się, że oprócz świadectwa ukończenia szkolenia ma możliwość zdawania egzaminów, dających ważne w całej Unii Europejskiej certyfikaty.

Jednak, aby móc uczestniczyć w takim kursie, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim większość z nich jest kierowana do osób pracujących, które muszą przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu. Jeśli aplikujący jest zagrożony utratą pracy - i chce dostać się na kurs przeznaczonych dla takich osób - również musi przynieść zaświadczenie. Wreszcie trzeci rodzaj kursów to specjalne szkolenia zawodowe dla rolników, ich rodzin i osób zatrudnionych w rolnictwie. Dodatkowe umiejętności mają pomóc w znalezieniu pracy innej niż na roli.

Trzeba się liczyć również z tym, że na kursach zaczynających się od pewnego poziomu zaawansowania o przyjęciu będzie decydowała nie tylko kolejność złożenia podań, ale również liczba punktów, uzyskanych w teście kwalifikacyjnym. Tego typu procedury są stosowane przede wszystkim na szkoleniach językowych czy komputerowych.
JAK SZUKAĆ?

Przede wszystkim dokładnie czytać strony internetowe Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Na każdej z nich jest odesłanie do linku, dotyczącego działań w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Na specjalnych podstronach można znaleźć wykazy kursów i placówek je realizujących. Ważne jest, aby zwracać uwagę na to, kiedy została podpisana umowa na realizację projektu - zwykle nabór na kursy jest prowadzony nieco później.

Kiedy już znajdziemy kurs, a następnie ustalimy, że takie szkolenia prowadzi kilka szkół, wówczas kolejnym krokiem jest sprawdzenie w danej placówce, czy prowadzi kursy na odpowiadającym nam poziomie. Jeśli tak, trzeba jak najszybciej złożyć wniosek o przyjęcie, bo w wielu przypadkach o przyjęciu decyduje termin złożenia dokumentów. Warto również upewnić się czy spełnia się wszelkie wymagania formalne, bowiem część kursów dla pedagogów jest kierowana do osób z wykształceniem nauczycielskim, a na przykład, aby zrobić uprawnienia do przewożenia towarów niebezpiecznych, trzeba mieć już wcześniej zawodowe prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie