Tarnobrzeg > Większość internowanych w stanie wojennym...

  Tarnobrzeg > Większość internowanych w stanie wojennym złożyła już wnioski o odszkodowania

  Marcin RADZIMOWSKI

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Ponad 808 tysięcy złotych wynosi ogólna kwota odszkodowań i zadośćuczynień, zasądzonych w ubiegłym roku przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu dla osób i rodzin osób internowanych w stanie wojennym. Pieniądze za komunistyczne represje w okręgu tarnobrzeskim otrzymało 58 osób.

  O pieniądze za krzywdy wyrządzone przez władze PRL mogą się domagać nie tylko pokrzywdzeni. Jeśli represjonowana osoba nie żyje, odszkodowanie przysługuje najbliższemu członkowi rodziny - rodzicom lub dzieciom.

  - Do tej pory rozpoznaliśmy naprawdę dużo wniosków. Myślę, że większość osób uprawnionych do skorzystania z tej formy zadośćuczynienia za doznane krzywdy już złożyła wnioski - mówi sędzia Józef Dyl, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

  Dwa dni temu tarnobrzeska "okręgówka" przyznała kolejne zadośćuczynienie. Tym razem pieniądze otrzymała wnioskodawczyni - matka nieżyjącego Zbigniewa Sowy, na początku lat 80. aktywnego działacza Solidarności w nieistniejącym dziś Tarnobrzeskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego.

  - Ten człowiek był internowany zaraz po ogłoszeniu stanu wojennego, w ośrodku odosobnienia spędził ponad pół roku - wyjaśnia sędzia Dyl.

  Oprócz tego Zbigniew Sowa kilka miesięcy później trafił ponownie do aresztu, decyzją Wojskowego Sądu Garnizonowego w Rzeszowie. Tym razem był represjonowany za drukowanie i kolportowanie "antypaństwowych ulotek", które - jak opisano w nakazie aresztowania - miały na celu pobudzanie do antypaństwowych wystąpień i niepokojów.

  - W wielu przypadkach osoby internowane nie były zwalniane z pracy i nawet przebywając w miejscu odosobnienia, otrzymywały normalne wynagrodzenie. W takim przypadku odszkodowanie nie przysługuje, można się wówczas ubiegać jedynie o zadośćuczynienie - zauważa sędzia Józef Dyl.

  Jeśli wnioskodawca przedłoży w sądzie wszystkie niezbędne dokumenty - nakaz internowania, dokument zwolnienia, wyliczone straty - już na pierwszym posiedzeniu sąd wyda orzeczenie. Możliwość ubiegania się o odszkodowanie internowanym po roku 1980 dała ustawa, która weszła w życie 19 listopada 2007 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo