Emeryci czekali na marzec

  Emeryci czekali na marzec

  Anna Niedzielska

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Emeryci czekali na marzec

  ©archiwum

  Emeryci i renciści dostają podwyżki. Wiele osób na marzec czekało także ze złożeniem wniosku o świadczenia.
  Emeryci czekali na marzec

  ©archiwum

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął waloryzację rent i emerytur, które będą wyższe o 6,1 procenta. W naszym regionie podwyżkę dostanie blisko 290 tysięcy osób. Wielu kończących pracę czekało także do marca ze złożeniem wniosku.

  - W naszym regionie najwięcej mamy emerytów i rencistów, których jest ich ponad 270 tysięcy. Podwyżki obejmą także osoby pobierające renty socjalne oraz zasiłki i świadczenia przedemerytalne, razem ponad 17 tysięcy - mówi Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie.

  BEZ WNIOSKU
  Waloryzacja rent i emerytur odbywa się "z urzędu". Oznacza to, że nikt nie musi składać dodatkowych wniosków, ani przypominać w ZUS o swojej podwyżce. W terminie, w którym zwykle otrzymuje pieniądze, tym razem otrzyma wyższą kwotę.

  - Do końca miesiąca zakład roześle także do wszystkich klientów nowe decyzje, z dokładnym wyliczeniem świadczeń. Większość emerytów i rencistów na pewno wcześniej dostanie pieniądze, już z podwyżką - wyjaśnia Małgorzata Bukała.
  CZEKANIE Z WNIOSKAMI
  We wszystkich terenowych placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w naszym regionie od poniedziałku zgłasza się więcej przyszłych emerytów, którzy składają wnioski o świadczenia. Od marca ogłaszana jest także nowa kwota bazowa, która jest podstawą naliczania świadczeń. Ta jest sporo wyższa - wynosi obecnie 2578 złotych.

  - Co roku jest tak, że wiele osób, które nabyły prawa do emerytury, specjalnie zwleka ze złożeniem wniosku, czekając na nową kwotę bazową. Zwykle świadczenie jest wówczas nieco wyższe, choć trzeba brać pod uwagę, że w każdym przypadku emerytura jest liczona indywidualnie, zależy od stażu pracy i wysokości składek konkretnej osoby. Jednak nauczeni doświadczeniem poprzednich lat spodziewamy się sporej liczby wniosków w pierwszych tygodniach marca - wyjaśnia Małgorzata Bukała z ZUS.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo