Samochody używane przez firmy są tańsze o VAT

  Samochody używane przez firmy są tańsze o VAT

  Robert FELCZAK

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  - Toyota dysponuje dwoma modelami aut osobowych posiadających homologacje ciężarowe. Są to land cruiser, począwszy od wersji wyposażenia sol, oraz wszystkie

  - Toyota dysponuje dwoma modelami aut osobowych posiadających homologacje ciężarowe. Są to land cruiser, począwszy od wersji wyposażenia sol, oraz wszystkie wersje RAV4. W przypadku odmian "ciężarowych” modele te są rejestrowane odpowiednio na cztery i pięć osób - mówi Kazimierz Rurak w salonie firmy Sacar, autoryzowanego dealera Toyoty w Stalowej Woli. ©Sławomir Czwal

  Ministerstwo Finansów opublikowało nowe przepisy o podatku VAT, dzięki którym firmy mają prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia lub leasingu aut osobowych z homologacją ciężarową.
  - Toyota dysponuje dwoma modelami aut osobowych posiadających homologacje ciężarowe. Są to land cruiser, począwszy od wersji wyposażenia sol, oraz wszystkie

  - Toyota dysponuje dwoma modelami aut osobowych posiadających homologacje ciężarowe. Są to land cruiser, począwszy od wersji wyposażenia sol, oraz wszystkie wersje RAV4. W przypadku odmian "ciężarowych” modele te są rejestrowane odpowiednio na cztery i pięć osób - mówi Kazimierz Rurak w salonie firmy Sacar, autoryzowanego dealera Toyoty w Stalowej Woli. ©Sławomir Czwal  Nowelizacja przepisów o podatku VAT jest konsekwencją wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który orzekł, że Polska z chwilą wejścia do Unii Europejskiej nie miała prawa zmienić na niekorzyść podatników przepisów o VAT, dotyczących odliczania podatku VAT od samochodów osobowych używanych przez firmy, jak i podatku VAT od paliwa do tych aut.

  Bez homologacji

  Niestety, wielu dealerów z naszego regionu aktualnie nie posiada aut osobowych posiadających homologację ciężarową.
  Takich pojazdów na próżno szukać obecnie w salonach Alfa Romeo, Chevroleta, Forda, Hyundaia, Lancii, Peugeot, Seata, Suzuki i Volkswagena. Wiele koncernów motoryzacyjnych będzie więc homologowało samochody na nowo, bo poprzednie dokumenty nie są już ważne.

  - Wkrótce gama oferowanych przez nas samochodów będzie obejmowała kilka aut osobowych posiadających homologację ciężarową. Do modelu getz dołączą i30 oraz i20. Ponadto Hyundai wystąpił już o przywrócenie homologacji ciężarowej dla dwóch modeli, tucson i santa fe - informuje Marek Głuszak z firmy Auto-Service Waldemar Polehojko, autoryzowanego dealera Hyundai w Stalowej Woli.

  Osobowe ciężarówki

  "Osobowe ciężarówki" są natomiast dostępne u dealerów Dacii (MCV, logan pick-up i logan van), Fiata (modele seicento, panda i grande punto w wersji van oraz doblo kombi), Hondy (FRV), Mitsubishi (L200), Nissana (navara), Opla (corsa i combo), Renault (odmiany kangoo, clio, megane, traffic), Skody (fabia, roomster, octavia), Ssangyong (actyon sports). Pojazdy pozwalające przedsiębiorcom skorzystać z tego prawa posiada w swojej ofercie także Mercedes.

  - Firmy mogą odliczyć cały podatek VAT, zarówno od zakupu pojazdu, jego leasingu, jak i od zakupu paliwa, przy zakupie niektórych wersji modeli vito i viano - informuje Piotr Wójcik, rzecznik prasowy Mercedes-Benz Polska.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo