Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi bez pracy

Aleksandra KOS [email protected]
Są młodzi, często wykształceni i nie mogą znaleźć żadnej pracy, bo nie mają doświadczenia.

Rynek pracy jest obecnie najbardziej bezwzględny dla ludzi młodych. Stopa bezrobocia wśród tych ludzi wzrosła w ciągu roku o prawie jedną trzecią i wynosi już 22 procent. Dla nich jedyna szansa na pracę to staż.

W kraju ponad 370 tysięcy młodych ludzi nie ma pracy - to oficjalne statystyki, uzupełnione o absolwentów szkół średnich i uczelni wyższych, którzy rejestrowali się tłumnie w pośredniakach w wakacje. Widać to było także w naszych urzędach.

- W naszych statystykach, według stanu na koniec sierpnia, było aż 1276 bezrobotnych, którzy nie skończyli 25 roku życia. Ta liczba to 21 procent ogółu zarejestrowanych w naszym urzędzie. Statystyka ta wyglądałaby gorzej, ale spora część osób do 25 roku życia i absolwentów uczelni, którzy nie skończyli 27 lat już pracuje na stażach. W tym roku z takiej formy pomocy skorzystało ogółem 743 osoby, na dzień dzisiejszy staż nadal odbywa 469 osób. To główne oferty, na które młodzi ludzie mogą liczyć, bo większość pracodawców wymaga doświadczenia, a tego młodzież nie ma - mówi Teresa Huńka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy z Tarnobrzega.

STAŻ SIĘ SPRAWDZA
Efektywność tej formy kształtuje się na poziomie 40 procent. Najczęściej staże organizowane są na następujących stanowiskach: pracownik biurowy, sprzedawca, pracownik gastronomii.
- Forma ta cieszy się bardzo dużą popularnością. Pozwala osobom młodym na zdobycie doświadczenia zawodowego i nabycie umiejętności praktycznych na stanowisku pracy, pracodawcy zaś pozwala na sprawdzenie i przygotowanie przyszłego pracownika - dodaje wicedyrektor Huńka z tarnobrzeskiego PUP.

W wielu powiatach naszego regionu sytuacja ludzi młodych jest jeszcze trudniejsza.
- Pod koniec wakacji w naszym urzędzie zarejestrowanych było 1643 osoby do 25 roku życia. Większość tych ludzi to osoby z wykształceniem średnim, które dzięki stażowi mogą nabyć doświadczenie i mieć co wpisać do cv. Od początku roku z takiej oferty ogółem skorzystało 556 osób, w tym 415 do 25 i 27 roku życia - mówi Mirosława Burkowska zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy ze Stalowej Woli.

Młodzi bezrobotni w Stalowej Woli

Młodzi bezrobotni w Stalowej Woli

Na koniec sierpnia 1643 osoby pozostające w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Stalowej Woli rzędu pracy nie skończyły 25 lat. Od początku czerwca do końca wakacji wśród młodych bezrobotnych przybyło 951 osób, w tym samym czasie wyrejestrowało się z PUP 811 osób w tym wieku.
Wykształcenie wyższe z tej grupy najmłodszych poszukujących pracy ma tylko 109 osób, większość to absolwenci szkół policealnych i średnich zawodowych - 422 osoby, średnich ogólnokształcących - 371 osób i zawodowych - 323 osoby. Aż 294 osoby mają tylko wykształcenie gimnazjalne lub niższe.

CHCĄ DOŚWIADCZONYCH
Obecnie dla pracodawcy oprócz wyższego wykształcenia oraz znajomości języków obcych liczy się doświadczenie. Większość firm potwierdza, że poszukując pracownika kierują się przede wszystkim jego doświadczeniem i umiejętnościami, którymi może wykazać się przy wykonywanych zadaniach. Chętnie korzystają także ze stażystów - za pracę płaci pośredniak, a młodego człowieka można wyszkolić i jeśli sprawdza się w firmie, zostawić w niej już na "prawdziwym" etacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie