Mediacja ze sprzedawcą - zobacz gdzie szukać pomocy na...

  Mediacja ze sprzedawcą - zobacz gdzie szukać pomocy na podkarpaciu

  Anna NIEDZIELSKA niedzielska@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Mediacja ze sprzedawcą - zobacz gdzie szukać pomocy na podkarpaciu
  Zamiast występować do sądu przeciw sprzedawcy można poprosić inspekcję handlową o negocjacje
  Mediacja ze sprzedawcą - zobacz gdzie szukać pomocy na podkarpaciu

  Gdzie szukać PIH

  Gdzie szukać PIH


  Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Rzeszowie ma siedzibę przy ul. 8-go Marca 5, tel. (17) 862-14-53, 862-14-54 fax. 853-54-82, e-mail: sekretariat@wiih.rzeszow.pl.
  Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Tarnobrzegu znajduje się przy ul. 1 maja 4a, tel. (15) 822-46-09, fax. 822-46-09; e-mail: ih_tarnobrzeg@poczta.onet.pl  Po co drzeć koty? Można rozwiązać konflikt między przedsiębiorcą a konsumentem polubownie i to bez ponoszenia zbędnych kosztów. Wystarczy zgłosić się do Inspekcji Handlowej i poprosić o mediację.

  W jakich konkretnie przypadkach jest to przydatne? Gdy na przykład po wymianie okien w naszym domu stwierdzimy, że fachowcy wadliwie zamontowali parapet zewnętrzny i w czasie deszczu woda przedostaje się do mieszkania. Reklamacja usługi nie jest uwzględniana, a my nie mamy pieniędzy na kosztowne sprawy sądowe. Wtedy można jeszcze zgłosić się po pomoc do inspekcji handlowej.

  Czym jest mediacja? To postępowanie zmierzające do polubownego rozwiązania sprawy. W postępowaniach prowadzonych przez inspekcję handlową biorą udział: konsument i przedsiębiorca - jako strony oraz mediator - jego zadaniem jest jedynie ułatwienie rzeczowej dyskusji, nie przedstawia propozycji rozwiązań i nie rozstrzyga sporu. Ostateczne rozwiązanie problemu zależy tylko i wyłącznie od stron.

  10 tysięcy spraw

  10 tysięcy spraw


  W zeszłym roku do Inspekcji Handlowej wpłynęło 10 tysięcy wniosków o mediacje. Najwięcej problemów konsumenci mieli z artykułami przemysłowymi, sprzętem AGD i RTV, meblami i komputerami. Wśród usług dominowały usługi remontowo-budowlane i pralnicze. Niemal 7 tysięcy mediacji zakończyło się pozytywnie dla konsumentów.  Mediację inspekcja wszczyna z reguły na wniosek konsumenta lub z urzędu jeżeli wymaga tego interes słabszego uczestnika rynku. Na taki sposób bezpłatnego załatwienia sporu muszą zgodzić się wszyscy uczestnicy. Muszą liczyć się jedynie z koniecznością poniesienia kosztów opinii o jakości produktu lub usługi, sporządzonej na swoje zlecenie.

  Na każdym etapie sporu z przedsiębiorcą konsument może zgłosić się po bezpłatną pomoc do powiatowego lub miejskiego rzecznika konsumentów.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo