Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 150 milionów złotych rządowego wsparcia na rozwój Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola. Zobacz zdjęcia i film

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wideo
od 16 lat
Stalowa Wola znalazła się w gronie 79 gmin, które otrzymało dofinansowanie w ramach siódmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych na inwestycje w strefach przemysłowych. W sumie do jednostek samorządu terytorialnego trafi 4,3 miliarda złotych.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych

Dzięki Rządowemu Programowi Inwestycji Strategicznych lokalne społeczności otrzymują fundusze na remont dróg, nowe przedszkola lub boiska sportowe czy budowę wodociągów. VII edycja Programu przeznaczona jest na inwestycje w strefy przemysłowe. W tym roku dofinansowanie otrzyma 79 inwestycji. Rząd przekazał samorządom na ten cel ponad 4,3 mld zł.

Jedno z zadań będzie realizowane w Stalowej Woli. Jak poinformował prezydent Lucjusz Nadbereżny, nasza gmina otrzymała 150 milionów złotych na zaprojektowanie i budowę infrastruktury technicznej na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola. Chodzi o uzbrojenie terenu w przemysłową sieć wodno-kanalizacyjną oraz odwodnienie terenu nowej strefy.

Podczas konferencji prasowej przy ulicy Przyszowskiej, nieopodal budowanego przez koreańskiego inwestora zakładu produkującego folię miedzianą, prezydent wyjaśnił, że jest to "brama do rozwoju miasta" i że dokładnie w miejscu, gdzie stoimy, będzie się znajdować duże rondo i czteropasmowa droga prowadząca do drogi ekspresowej S19.

- Mamy dalej się rozwijać realizując cele COP-u i interes Huty Stalowa Wola. Dziś można powiedzieć, że jedno i drugie się dzieje, a domeną rządu PiS jest wiarygodność - mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Pozyskane przez miasto nowych 1000 hektarów na potrzeby inwestorów jest już zagospodarowywane. Tylko w pierwszym roku funkcjonowania skomercjalizowano 1/10 terenu. Niebawem pojawią się obok koreańskiego SK Nexilis i Huty Stalowa Woli, znaczący przedsiębiorcy z branży usług przemysłu obronnego, motoryzacyjnego i lotniczego.

Środki na Euro-Park Stalowa Wola

- Dotychczasowa nasza strefa ekonomiczna liczyła niecałe 300 ha z obszarem dróg, który powstawał przez 85 lat. Teraz mamy 1000 hektarów w dynamicznym tempie dwóch lat, które możemy zagospodarowywać - wyjaśniał prezydent.

Pochwalono się, że łącznie dzięki rządowym środkom na rzecz Euro-Park Stalowa Wola pozyskano 600 milionów złotych: 150 mln złotych na zaprojektowanie i budowę infrastruktury technicznej, 250 milionów złotych dla Województwa Podkarpackiego na realizację połączenia drogi S19 ze Strategicznym Parkiem Inwestycyjnym oraz 200 milionów złotych na Urzędu Miasta na budowę nowych dróg miejskich o długości około 12,5 kilometra.

Senator Janina Sagatowska podziękowała w imieniu mieszkańców premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który od samego początku sprzyjał temu projektowi i wierzył, że w Stalowej Woli jest potencjał do powstania "centrum przemysłu innowacyjności".

Poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber zapewniał, że polska gospodarka jest silna i stabilna, o czym świadczy najniższy wskaźnik bezrobocia i to, że ponad 17 milionów Polaków jest aktywnych zawodowo. To zasługa dwóch fundamentów: otoczenia prawnego przyjaznego dla pracodawców i samorządów oraz wsparcia w postaci rządowych środków finansowych. - Inwestujemy w rozwój dużych i małych miast. Najważniejsze, aby każde z nich wydobywało to, co na swoim terenie ma najlepsze - stwierdził poseł.

Projekt Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola

Projekt Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola składa się z 3 zakresów. Pierwszy dotyczy odwodnienia tego terenu, a więc budowy kanalizacji deszczowej spinającej sieć dróg na terenie miasta i połączenie z 16 hektarowym zbiornikiem retencyjnym, zbierającym wody deszczowe Jednocześnie miasto pracuje nad systemem wykorzystania deszczówki do ponownego wykorzystania przemysłowego. Dwa pozostałe dotyczą wód przemysłowych.

- Zasilanie Parku Przemysłowego będzie się odbywało z rzeki San, nie będzie to woda z naszych źródeł podziemnych. Źródła są w szczególny sposób chronione i są dedykowane tylko celom pitnym. Dlatego budujemy nowy wodociąg z rzeki San - zapewniał prezydent.

Powstanie też system kanalizacji przemysłowej, żeby wszystkie przedsiębiorstwa miały ekonomiczne, szczelne odprowadzanie ścieków przemysłowych do oczyszczalni przemysłowej. Łącznie to blisko 15 kilometrów sieci wodno-kanalizacyjnych, deszczowych, gdzie przekroje rur sięgają od metra do blisko dwóch metrów. - Obszar i potrzeby zasilania są naprawdę wielkie - powiedział na koniec prezydent.

Przetarg na to zadanie ma zostać ogłoszony za dziewięć miesięcy po skompletowaniu dokumentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie