MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezmięsny dzień na wiosnę? Zostań jednodniowym wegetarianinem!

Grzegorz LIPIEC
I jak tutaj obchodzić Dzień bez Mięsa, kiedy stoły podczas konkursów kulinarnych, takich jak na przykład ten w Baranowie Sandomierskim, uginają się od takich smakołyków.
I jak tutaj obchodzić Dzień bez Mięsa, kiedy stoły podczas konkursów kulinarnych, takich jak na przykład ten w Baranowie Sandomierskim, uginają się od takich smakołyków. Klaudia Tajs
Czy da się żyć bez mięsa? Są tacy, dla których wegetarianizm jest sposobem na życie

20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Mięsa. Okazja idealna, bo nazajutrz pierwszy dzień wiosny, która na powrót wniesie do naszych kuchni świeże warzywa i owoce.

Idea Międzynarodowego Dnia bez Mięsa zrodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1985 roku. Od początku inicjatywa miała na celu wskazywać na zalety wegetariańskiego stylu życia oraz istotną rolę warzyw, owoców i zbóż w naszej codziennej diecie.

DATA NIE JEST PRZYPADKOWA

Dzień bez Mięsa poprzedza pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, a to znak, że nadchodzi czas, kiedy znowu możemy zajadać się świeżymi warzywami. To wielka zachęta, by tego dnia zrezygnować z mięsa, stać się "świątecznymi wegetarianami" i na nowo odkryć cudowne zalety warzyw.

Obecnie w wielu częściach Stanów Zjednoczonych 20 marca organizuje się festiwale propagujące zdrowe odżywianie oraz pokazy i warsztaty uczące przyrządzania dań wegetariańskich. Dzień bez Mięsa zyskuje coraz większą popularność także w Europie.

ZALETY JEDZENIA WARZYW I OWOCÓW

Warzywa to witaminowa bomba - to hasło każdy słyszał pewnie setki razy. Ale nie ma się, czemu dziwić, bo to po prostu prawda. Kapusta, szczypiorek, natka pietruszki oraz szpinak są bogate w witaminę C. Natomiast warzywa pomarańczowe i żółte, takie jak marchew, dynia, kabaczek, papryka, pomidory, oraz zielone, czyli sałata, brokuły, szpinak i szczypiorek to naturalne źródła prowitaminy A, inaczej beta-karotenu. Witaminy E powinniśmy szukać w papryce.

Należy jednak pamiętać, że najwięcej witamin mają warzywa spożywane na surowo. Gotowanie powoduje utratę wielu składników odżywczych. Na przykład kapusta, zawierająca dużo witaminy C, podczas ugotowania traci jej znaczne ilości. Jaki z tego wniosek? Powinniśmy jak najczęściej przyrządzać w kuchni surówki i sałatki.

- Wybór mamy ogromny - bogactwo dostępnych w naszym kraju warzyw daje niemal nieograniczone możliwości tworzenia kompozycji - mówi Grzegorz Russak, znawca polskiej kuchni. - Podobnie jest z owocami. Zresztą sam jestem zwolennikiem łączenia potraw mięsnych z warzywami i owocami.

Oprócz zasobności w witaminy oraz składniki odżywcze, do jedzenia warzyw powinny zachęcić nas także inne ich zalety. Warzywa charakteryzują się niską wartością kaloryczną i prawie w ogóle nie mają tłuszczów. Posiadając stosunkowo dużą objętość, potrafią zaspokoić apetyt na dłuższy czas. Dzięki temu sprzyjają zachowaniu szczupłej sylwetki. Ponadto warzywa i owoce mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

BYĆ WEGETARIANINEM

Jak to jest, kiedy nie je się mięsa? Najwięcej na ten temat mogą powiedzieć wegetarianie.
- Czuję się bardzo dobrze nie jedząc żadnych potraw mięsnych. Codziennie jem pieczywo razowe, kotlety sojowe, sery, ryż i wszelkiego rodzaju warzywa oraz owoce - mówi Michał z Tarnobrzega.

Specjaliści ostrzegają. Brak mięsa w diecie może doprowadzić do anemii, niedoboru witamin z grupy B, które są odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego.

Zatem świętujmy ten jeden dzień, ale potem, jeśli już decydujemy się na wegetarianizm to bądźmy jednocześnie rozważni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie