Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny podręczników są dramatycznie wysokie

Klaudia TAJS [email protected]
Najmniej za podręczniki płacą rodzice uczniów nauczania początkowego, bo od 150 do 170 złotych. Niestety nie mogą być wykorzystane przez następne dziecko, ze względu na ćwiczenia, których nie można dokupić.
Najmniej za podręczniki płacą rodzice uczniów nauczania początkowego, bo od 150 do 170 złotych. Niestety nie mogą być wykorzystane przez następne dziecko, ze względu na ćwiczenia, których nie można dokupić. K. Tajs
Nawet 500 złotych może zapłacić za komplet podręczników uczeń, który w tym roku rozpoczyna naukę w gimnazjum. Na podobne sumy muszą przygotować się rodzice uczniów szkół średnich.

W najgorszej sytuacji są ci uczniowie, którzy nie mogą odkupić podręczników używanych, gdyż zostali objęci nowym programem nauczania.

To rodzice uczniów pierwszych klas szkół podstawowych i gimnazjów. Resort edukacji narodowej przekształcając podstawy programowe dla pierwszych klas podstawówek i gimnazjów zmusił rodziców do kupna nowych podręczników, napisanych pod te zmiany. Oznacza to, że książki sprzed roku można po prostu wyrzucić na śmieci.

PUSTKA W PORTFELU

Uczniowie i ich rodzice powoli ruszają do księgarń po podręczniki. Ofensywa zakupów nastąpi w drugiej połowie sierpnia, jednak ci, którzy już kompletują podręczniki, doznają szoku. Pani Maria Kalisz spod Baranowa Sandomierskiego przyjechała wczoraj do Tarnobrzega, by kupić komplet podręczników dla trójki swoich dzieci. - Anetka chodzi do drugiej klasy podstawówki, Łukasz do szóstej, a Michał idzie do pierwszej klasy gimnazjum - wylicza pani Maria. - Dziś kupiłam podręczniki tylko dla Anetki i część dla Łukasza. W sumie wydałam czterysta złotych. Skąd wezmę na pozostałe, nie wiem. Michałowi planowałam kupić, chociaż część książek używanych. Niestety, nie mogę, bo został objęty nowym programem nauczania.

Sprzedawcy nie kryją, że najdroższe są podręczniki służące do nauki języków obcych. - Podręcznik do języka angielskiego i ćwiczenia do szóstej klasy kosztują 80 złotych - mówi Aldona Więch, sprzedawca z tarnobrzeskiej księgarni. - Wybór wydawnictw językowych jest ogromny. Niestety, wszystkie są bardzo drogie.

PO DOFINANSOWANIE

Najbardziej potrzebującym w ramach programu "Wyprawka szkolna" pomoże kuratorium oświaty. Pieniądze dostanie prawie 37 tysięcy dzieci z Podkarpacia, które objęte są nowym programem nauczania. Na pomoc mogą liczyć uczniowie nauczania początkowego i pierwszych klas gimnazjum. O dofinansowanie przy ich zakupie mogą ubiegać się rodziny, których dochód netto nie przekracza 351 złotych miesięcznie na jedną osobę. Wniosek należy złożyć do dyrektora szkoły oraz przedstawić fakturę zakupu i informację o dochodach. - Rodzice pierwszaków z podstawówek mogą otrzymać 150 złotych - mówi pracownik Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. - Klas drugich i trzecich już po 170 złotych. Uczniów pierwszej klasy gimnazjum dofinansowujemy kwotą 280 złotych.

Osobną pomoc dla najuboższych rodzin przygotowały ośrodki pomocy społecznej. - Rodzina, która znajduje się w trudnej sytuacji materialnej może liczyć na zasiłek celowy - wyjaśnia Wiesława Juda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu. - Zasiłki te nie są skierowane wyłącznie na zakup podręczników. Mogą być wykorzystane także na zakup innych materiałów szkolnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie