Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z Placem Piłsudskiego w Stalowej Woli?

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podczas spotkania konsultacyjnego z mieszkańcami wyświetlane były plany zagospodarowania Placu Piłsudskiego
Podczas spotkania konsultacyjnego z mieszkańcami wyświetlane były plany zagospodarowania Placu Piłsudskiego Print Screen
W Miejskiej Bibliotece zorganizowane zostały drugie konsultacje z mieszkańcami na temat zagospodarowania Placu Piłsudskiego, który niebawem będzie przechodził gruntowną modernizację.

Modernizacja Placu Piłsudskiego jest możliwa dzięki środkom z „Polskiego Ładu”. Dotacja na wykonanie rewitalizacji Placu, Ogródka Jordanowskiego i ogrodu na osiedlu Poręby wyniesie 31,5 miliona złotych. Przebudowa centralnego miejsca przy Miejskim Domu Kultury ma kosztować 27 milionów złotych.

- Projekt, który był do tej pory w sferze marzeń wchodzi w fazę realizacji. Plac Piłsudskiego to dla nas ważne, szczególne miejsce, łączące kluczowe momenty w historii tworzenia miasta. Obecnie wyznaczające horyzont Stalowej Woli, jakim miastem ma się ono stać w przyszłości - mówił Lucjusz Nadbereżny.

W zrewitalizowanym Placu Piłsudskiego osnową ma być okalająca go ścieżka rowerowa i chodnik. Pokazany przez zespół architektoniczny układ ma rozwiązywać problem kolizyjności z zielenią, zwłaszcza z dużymi drzewami. Ponadto będzie zachowane miejsce na odbywające się 11 listopada „Ognisko patriotyczne”, drzewko świąteczne, fontannę multimedialną na światowym poziomie, tymczasowe lodowisko, ogród miejski, obiekt kubaturowy na przestrzeń kawiarniano-restauracyjną z palmiarnią, wieżę widokową, lokalizację pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, nasadzenia 120 dodatkowych drzew obok ponad 700 istniejących, ogrody deszczowe z nieckami retencyjnymi, rozproszony plac zabaw, stoliki do gry w szachy, ścieżki dla pieszych, rowerzystów oraz cztery miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. - Nie wnikamy kiedy będą te miejsca funkcjonowały. Czy w trakcie imprez czy będą przeznaczone w całym zakresie czasowym. Te miejsca udało się zlokalizować tak, aby nie ingerować w drzewa - mówił dr Furtak.

Ścieżki piesze będą mogły być uzupełniane, przez tak zwane "przedepty". W każdym miejscu na Placu Piłsudskiego będzie można się w nie włączyć do ruchu. Całość ma być utrzymana w różnorakiej sekwencji krajobrazowej i zaaranżowanej zieleni. - Gatunki drzew będą dopasowane do tych już istniejących, żeby mogły wyrosnąć a nie stać się inwazyjne. Wschodnia część ogrodu może być udekorowana czasowo, ze względu na lodowisko, w formie donic wokół fontanny multimedialnej, która zajmie sporo miejsca ale i oferuje spore możliwości - mówił Marcin Furtak.

Z kolei przy torach, zaplanowano 60-metrową dominantę w postaci wieży wysokościowej, ażurowej, będącą nowym symbolem miasta. - Ta konstrukcja wyróżniałaby się na na mapie Stalowej Woli, Polski, stając się atrakcją turystyczną, obiektem ażurowym, na który można wyjść i obejrzeć z góry miasto, poznawać je z innej perspektywy - wyjaśniał doktor.

Ulica 1 Sierpnia miałaby być zamknięta dla ruchu kołowego, za wyjątkiem samochodów uprzywilejowanych i służb porządkowych. Budynek przy torach miałby mieć około 9 metrów wysokości, dwie kondygnacje, natomiast nawierzchnia Placu Piłsudskiego w połowie miałaby być pokryta rożnej wielkości, koloru i rodzaju płytami granitowymi. Oprócz 750 drzew i 100 krzewów, które istnieją, ma przybyć 120 drzew.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie