MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czym jest dla nas patriotyzm?

Grzegorz Lipiec
Grzegorz Lipiec
Dzieci z Przedszkola numer 5 w Tarnobrzegu w środę zaprezentowały krótki program artystyczny upamiętniający walkę Polaków o wolny i niepodległy kraj.
Dzieci z Przedszkola numer 5 w Tarnobrzegu w środę zaprezentowały krótki program artystyczny upamiętniający walkę Polaków o wolny i niepodległy kraj. Grzegorz Lipiec
11 listopada obchodziliśmy 93. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Czym jest dla nas obecnie patriotyzm? Czy potrafimy szanować nasze barwy narodowe? Wreszcie, jak z biegiem lat zmienia się sposób świętowania Dnia Niepodległości.

Co siódmy Polak błędnie kojarzy Święto Niepodległości z innym wydarzeniem, co jedenasty nie wie, jaką obchodzimy rocznicę 11 listopada. Prawie połowa Polaków nie świętuje dnia odzyskania niepodległości, a tylko co czwarty z tej okazji wywiesza biało-czerwoną flagę.

PIĘKNE ŚWIĘTO

11 listopada to polskie święto narodowe obchodzone na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Jako święto narodowe 11 listopada został ustanowiony w ostatnich latach II Rzeczpospolitej, a przywrócone w 1989 roku.

Dzień 11 listopada 1918 roku był radosnym momentem w naszej historii, jednak obecnie nic nie pozostało z tamtego szczęścia we współczesnych obchodach odzyskania niepodległości. Jak mówią historycy, martyrologia jest ważna, ale zwłaszcza do młodszych osób w ogóle nie dociera. We Francji (14 lipca), czy też w Stanach Zjednoczonych (4 lipca) ludzie tłumnie uczestniczą w barwnych pochodach, podczas których cieszą się ze swojej wolności, a w Polsce… wszystko ogranicza się do mszy świętej, apelu, złożenia wieńców.

- Patriotyzm w dzisiejszych czasach ma bardzo szeroki wymiar. To nie tylko uczestnictwo w świętach narodowych, ale także głosowanie w wyborach. Dzięki temu mamy szansę brać w swoje dłonie odpowiedzialność za przyszłość miejscowości, województwa i kraju, w którym mieszkamy. Patriotyzmem jest także nauka, praca i doskonalenie swoich umiejętności - wyjaśnia Janusz Cisek, historyk, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

APELE W SZKOŁACH I PRZEDSZKOLACH

Coraz częściej odchodzi się od tej romantycznej wizji świąt narodowych i mieszkańcy miast oraz miasteczek uczestniczą w paradach wojskowych oraz inscenizacjach historycznych. Odpowiedzią na pytanie, czym jest patriotyzm, jest także rosnąca popularność takich serial, jak "Czas honoru". Opowieść o polskich partyzantach i życiu w okupowanej Warszawie w latach drugiej wojny światowej przyciąga przed ekrany miliony Polaków. Zrywy patriotyczne budzą w nas również superprodukcje w stylu "1920. Bitwa warszawska".

Od środy w szkołach i przedszkolach naszego regionu odbywały się uroczyste apele podczas, których dzieci i młodzież recytowała i śpiewała patriotyczne utwory.

Dzień Niepodległości był przez młodzież obchodzony radośnie. W tarnobrzeskiej Szkole Katolickiej odbyło się ognisko patriotyczne, a w Zespole Szkół im. księdza Stanisława Staszica w Tarnobrzegu uczniowie prezentowali wszystko to co jest najpiękniejsze w polskiej kulturze.

11 listopada podczas uroczystości w miastach i miasteczkach naszego regionu było biało-czerwono. Coraz więcej osób w ten dzień przychodzi na apele z flagami narodowymi, albo z kotylionami wpiętymi w płaszcze i kurtki.

WIĘCEJ FLAG

Do Święta Niepodległości dobrze przygotowały się samorządy, które zakupiły dodatkową ilość flag narodowych, które zawisły przy miejskich ulicach.

W Tarnobrzegu flagi narodowe rozdawali włodarz miasta oraz radni. Po odbiór "biało-czerwonych" można było się również zgłaszać do tarnobrzeskiego biura Platformy Obywatelskiej. Wszystko po to, aby zwiększyć szacunek Polaków do flagi oraz godła narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie