Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe czujniki czadu w Tarnobrzegu. Trafiły do szczególnie narażonych na zatrucie czadem [ZDJĘCIA]

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Czujniki tlenku węgla przekazali mieszkańcom Tarnobrzega prezydent Dariusz Bożek i komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej Marian Róg podczas spotkania w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie poświęconemu kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!".

W ramach kampanii miasto zakupiło 40 czujników tlenku węgla, które za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie otrzymają osoby szczególnie narażone na zatrucie czadem. - Pomoc kierujemy do osób starszych, chorych, samotnych matek, które mają w mieszkaniach piecyki gazowe lub piece opalane węglem. Dziękujemy władzom miasta za wsparcie - mówiła dyrektor ośrodka Liliana Lewińska.

A wszystko to w trosce o życie. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej pokazują, że corocznie w okresie jesienno-zimowym w naszym kraju dochodzi do zwiększonej liczby tragicznych pożarów w mieszkaniach i domach jednorodzinnych oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.Zwany jest on „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

O tym, jak się przed nim chronić mówiono podczas spotkania, w którym oprócz prezydenta uczestniczyli także przedstawiciele Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz kominiarze. Do mieszkańców Tarnobrzega trafią też ulotki informujące o zagrożeniu, jakie niosą niewłaściwie użytkowane piecyki gazowe. Ulotki rozprowadzać będą spółdzielnie mieszkaniowe oraz przewodniczący osiedli.

W sezonie grzewczym 2018/2019 tarnobrzescy strażacy interweniowali przy 24 zdarzeniach związanych z emisją tlenku węgla, w których poszkodowanych zostało osiem osób. W 2019 roku w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim doszło do 41 pożarów w obiektach mieszkalnych, z których dwa okazały się tragiczne, ponieważ trzy osoby poniosły w nich śmierć.

Strażacy rekomendują instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. Przypominają także o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek (między innymi wymianie baterii). Kominiarze zaś zwracają uwagę, że czujka tlenku węgla nie zastąpi przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując śmierć. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Jak uniknąć zaczadzenia

?

Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych, użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych. Po wymianie okien na nowe sprawdź poprawność działania wentylacji. Nie bagatelizuj objawów takich jak bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszone bicie serca - mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie