Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobre wyniki egzaminu gimnazjalistów na Podkarpaciu

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Pod koniec kwietnia ponad 25 tysięcy gimnazjalistów z Podkarpacia pisało egzamin kończący ten etap nauki szkolnej. Teraz poznaliśmy osiągnięte wyniki.
Pod koniec kwietnia ponad 25 tysięcy gimnazjalistów z Podkarpacia pisało egzamin kończący ten etap nauki szkolnej. Teraz poznaliśmy osiągnięte wyniki. Grzegorz Lipiec
Tegoroczny egzamin gimnazjalny przeprowadzony był na nowych zasadach. Uczniowie z Podkarpacia napisali część humanistyczną i matematyczno-przyrodniczą lepiej od swoich rówieśników z województwa lubelskiego, ale byli nieco gorsi od uczniów z Małopolski.

25080 uczniów

Na Podkarpaciu tegoroczny egzamin gimnazjalisty pisało 25080 absolwentów szkół gimnazjalnych.

Porównanie regionalne średnich wyników egzaminu gimnazjalistów

Porównanie regionalne średnich wyników egzaminu gimnazjalistów

Województwo lubelskie: część humanistyczna - język polski: 66 proc.; wiedza o społeczeństwie i historia: 60 proc; część matematyczno-przyrodnicza - matematyka: 47 proc.; nauki przyrodnicze: 50 proc.; język angielski - podstawowy: 62 proc.; rozszerzony: 44 proc.
Województwo małopolskie: część humanistyczna - język polski: 68 proc.; wiedza o społeczeństwie i historia: 63 proc; część matematyczno-przyrodnicza - matematyka: 50 proc.; nauki przyrodnicze: 51 proc.; język angielski - podstawowy: 64 proc.; rozszerzony: 45 proc.
Województwo podkarpackie: część humanistyczna - język polski: 67 proc.; wiedza o społeczeństwie i historia: 62 proc; część matematyczno-przyrodnicza - matematyka: 49 proc.; nauki przyrodnicze: 51 proc.; język angielski - podstawowy: 62 proc.; rozszerzony: 44 proc.
Źródło: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie

Poznaliśmy wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego.

PO NOWEMU

Egzamin pisany na zakończenie nauki w gimnazjum był w tym roku "naszpikowany" nowościami. W części humanistycznej gimnazjaliści rozwiązywali odrębne zestawy zadań z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie. W części matematyczno-przyrodniczej - odrębne zestawy zadań z matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. W trzeciej części egzaminu uczniowie rozwiązywali zestaw zadań z języka obcego nowożytnego albo tylko na poziomie podstawowym, albo na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

- Nowa forma egzaminu dała gimnazjalistom lepszą okazję wykazania się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami, co pomoże im dokładniej poznać swoje mocne i słabe strony i lepiej wybrać dalszą ścieżkę kształcenia - wyjaśnia Lech Gawryłow, szef Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.
W piątek każdy uczeń poznał swój indywidualny wynik. Podany był on w punktach, procentach i w centylach. Ten ostatni wynik jest nowością. Na przykład, jeśli wynik centylowy wyniesie 70, to oznacza, że tyle procent uczniów w kraju napisało test tak samo lub gorzej, a 30 procent napisało go lepiej.

Test w całym kraju

Test w całym kraju

Średni wynik testu z języka polskiego to 65 procent, z historii i wiedzy o społeczeństwie - 61 procent, matematyki - 47 procent, przedmiotów przyrodniczych - 50 procent. Język angielski na poziomie podstawowym uczniowie zdali na 63 procent, a rozszerzony na 46 procent. To są średnie wyniki dla 400 tysięcy polskich gimnazjalistów, którzy pod koniec kwietnia pisali swój egzamin.

PORÓWNANIE

Jak test napisali gimnazjaliści z Podkarpacia? Powyżej średniej krajowej został osiągnięty wynik z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej. Gorzej podkarpaccy gimnazjaliści poradzili sobie z testem z języków obcych. W części humanistycznej z języka polskiego średnia w całej Polsce wynosi 65 procent, natomiast Podkarpacie ma wynik 67 procent. W zakresie wiedzy o społeczeństwie i historii gimnazjaliści uzyskali 62 procent, o 1 procent więcej niż średnia krajowa. Z matematyki 49 procent (2 procent więcej niż średnia krajowa); z przedmiotów przyrodniczych 51 procent (1 procent więcej niż średnia krajowa). Gorsze wyniki osiągnęli na części językowej. Na przykład z języka angielskiego, poziom podstawowy 62 procent (1 procent niżej niż średnia krajowa) a poziom rozszerzony z tego przedmiotu na 44 procent (2 procent niżej niż średnia krajowa).

Porównując wyniki uczniów z województw wchodzących w skład Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej zajmujemy drugie miejsce, gorzej wypada od Podkarpacia województwo lubelskie.

Szczegółowe wyniki egzaminu gimnazjalnego uczniów z poszczególnych szkół północnego Podkarpacia zaprezentujemy Państwu we wtorkowym "Echu Dnia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie