Dom w Twoim stylu
  Jak sadzić, pielęgnować i kiedy przycinać róże

  Jak sadzić, pielęgnować i kiedy przycinać róże

  Beata Kubiak

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Trudno wyobrazić sobie ogród bez róż - jednak, żeby pięknie kwitły, potrzebują odpowiedniego stanowiska i pielęgnacji.
  1/7
  przejdź do galerii

  Trudno wyobrazić sobie ogród bez róż - jednak, żeby pięknie kwitły, potrzebują odpowiedniego stanowiska i pielęgnacji. ©Katarzyna Laszczak

  Te piękne krzewy wymagają odpowiedniej pielęgnacji i troski. Wprawdzie musimy o nie dbać inaczej niż o resztę krzewów, przycinać, zasilać chronić przed chorobami i szkodnikami, co wymaga od nas zaangażowania i pewnej wiedzy, ale za to, gdy zakwitną, potrafią swą urodą przyćmić inne, nawet najbardziej efektowne rośliny.
  Róże chętniej rosną w żyznej, wilgotnej, ale nie podmokłej, i lekko kwaśnej glebie. Najlepiej sadzić je na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Dla róż wybierajmy miejsca osłonięte od silnych wiatrów.

  Jak sadzić róże


  Często kupujemy krzewy róż z nieosłoniętym ziemią korzeniem lub umieszczone w foliowych opakowaniach. Korzenie takich egzemplarzy mogą być przesuszone. Przed posadzeniem dobrze jest więc umieścić je na 2-3 godziny w wodzie.


  Jeśli ziemia w miejscu, w którym chcemy zasadzić róże jest uboga, powinno się zastosować dojrzały kompost inny lub nawóz organiczny. Róże sadzimy w spulchnionej glebie. Na dnie około 50-centymetrowego dołka usypujemy kopczyk z kompostu, obornika i ziemi, na którym rozkładamy w formie parasola korzenie krzewu różanego. Korzenie przysypujemy i delikatnie udeptujemy ziemię wokół zasadzonej rośliny, tak by powstało koliste wgłębienie.

  Zasadzony krzew podlewamy obficie, a następnie wokół podstawy pędu usypujemy kopczyk. Jeśli róża jest sadzona jesienią, powinien on sięgać do wysokości 30-35 cm, a przy sadzeniu wiosennym powinien być niższy. Na pierwszą wiosnę po posadzeniu róży jej pędy skracamy o 3-4 oczka. Słabsze pędy wycinamy.

  Są dwa główne terminy sadzenia róż: jesień (październik) oraz wczesna wiosna (marzec-kwiecień), z tym że sadzonki róż w doniczkach możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny.

  Jak i kiedy przycinać róże


  Róże tniemy corocznie, wycinając przede wszystkim pędy słabe lub suche. Pozwala to na rozwój najsilniejszych pędów oraz ich bujne krzewienie i kwitnięcie. Każdej wiosny skracamy też zasuszone części pędów aż do miejsca zdrowego. W przypadku dorosłych, zdrowych krzewów róż, należy też usuwać pędy krzyżujące się.

  Zabieg cięcia wiosennego należy wykonać wczesną wiosną, po pojawieniu się pierwszych nabrzmiałych pąków. Nie zaleca się cięcia jesiennego, ponieważ może ono osłabić roślinę.

  Każda grupa róż wymaga odrobinę odmiennego cięcia. Róże dłużej i obficiej kwitną, jeśli usuwamy regularnie ich przekwitłe kwiaty wraz z szypułkami.

  Nawożenie róż w ogrodzie


  Róże wymagają regularnego zasilania. Kompost lub obornik rozkładamy pod krzewem i mieszamy go z górną warstwą podłoża. Analogicznie postępujemy, jeżeli zdecydujemy się na zasilanie mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi.

  Róże dobrze rosną i kwitną, jeśli nawozimy je dwu-, trzykrotnie, od wiosny do sierpnia. Dobrym pomysłem jest stosowanie nawozów o przedłużonym działaniu, które uwalniają składniki odżywcze do gleby przez okres nawet 6 miesięcy, w małych dawkach. Nie ma wówczas obawy o przedawkowanie nawozu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Zobacz koniecznie:

   Wszystko o Air Show 2017 w Radomiu

   Wszystko o Air Show 2017 w Radomiu

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent