Dom w Twoim stylu
  Suche bukiety ozdobą mieszkania (ZDJĘCIA)

  Suche bukiety ozdobą mieszkania (ZDJĘCIA)

  Grażyna Zwolińska

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Bukiet suchych róż
  1/9
  przejdź do galerii

  Bukiety z suchych kwiatów mają swój urok. I nietrudno przygotować jej samemu. ©Vargazs (Pixaba.com)

  Aby mieć jesienią zimą atrakcyjne suche bukiety, trzeba przez cały sezon zbierać i suszyć nie tylko kwiaty ogrodowe, ale też dziko rosnące rośliny, trawy, liście i gałęzie. Zobacz galerię zdjęć i znajdź inspirację na dekorację swojego mieszkania.
  Najprościej jest ususzyć te kwiaty, które już ze swojej natury zawierają mało wody. Chodzi np. o kocanki ogrodowe, nazywane też nieśmiertelnikami. Od lat używane są w klasycznych suchych bukietach. Jednak ususzyć można niemal wszystko.

  Powiesić kwiatami w dół lub ususzyć w wazonie


  Kocanki, ale też np. krwawnik czy zatrwian, wystarczy po zerwaniu po prostu powiesić za końce łodyg „głową w dół" w ciepłym, suchym i zacienionym miejscu.
  W słońcu zblakną kolory. Kwiaty o sztywnych łodygach możemy suszyć w wazonie. Pozwala to na zachowanie ich bardziej naturalnego wyglądu. Wazon napełniamy wodą do wysokości ok. 10 cm. Wstawiamy kwiaty i zostawiamy na dwa-trzy tygodnie, dopóki woda nie wyparuje. Zasuszyć tak można np. makówki maku lekarskiego, miechunkę, czyli popularne pomarańczowe lampioniki, kwiaty hortensji.

  Pojedyncze kwiaty, liście czy pędy można też ułożyć na papierze lub drucianej siatce.

  Czasem w suszeniu kwiatów pomoże gliceryna


  Jeśli chcemy zasuszyć zawierające znacznie więcej wilgoci gałązki drzew i krzewów liściastych oraz owoce w postaci jagód, musimy wspomóc się gliceryną. Z dwóch części gorącej wody i jednej części gliceryny przygotowujemy wodny roztwór. Napełniamy nim wazon do wysokości 10 cm i wstawiamy zdrewniałe pędy i gałęzie, także te z owocami. Potem wystarczy czekać, aż roztwór wyparuje. Trawy najlepiej suszyć wstawiając je do wysokich pojemników.

  Zamiast piasku, kasza manna


  Urok kwitnących kwiatów pomoże nam też zachować kasza manna. Utrwali barwę płatków i kształt kwiatowego kielicha. Metoda ta świetnie się sprawdza w przypadku delikatnych kwiatów ciętych, takich jak frezje, lilie, tulipany, cynie, stokrotki, żonkile, róże, a nawet storczyki.

  Tradycyjnie do suszenia tego typu kwiatów używano mieszanki drobnoziarnistego piasku i boraksu. Kaszka jest od niego lepsza, bo łatwo dostępna, lżejsza i lepiej wchłania wilgoć, więc suszy szybciej. Nie niszczy płatków i pozwala na zasuszenie nawet w pełni rozwiniętego kwiatu.

  Jeśli zdecydujemy się na sposób z kaszką manną, to:
  • przygotujmy plastikowy pojemniczek – może to być kupiona w sklepie typowa szklaneczka-jednorazówka lub zużyty pojemnik po jogurcie, wielkością dopasowany do wielkości kwiatu; w jego dnie wytnijmy dziurkę o średnicy odpowiadającej obwodowi łodygi
  • przygotujmy kawałek gumy w kształcie kwadratu lub koła, np. ze starej ogrodowej rękawicy; pośrodku zróbmy dziurkę dopasowana do obwodu łodygi; nałóżmy gumę na łodygę i przesuńmy ją pod kielich kwiatu; zapobiegnie wysypywaniu się kaszki, gdy kwiat się nieco skurczy w trakcie suszenia
  • zabezpieczony gumka kwiat umieśćmy w plastikowym pojemniku, ostrożnie przesuwając kwiatowy kielich na dno; cała łodyga będzie wystawać na zewnątrz pojemnika od strony jego denka
  • delikatnie zasypmy kwiat kaszką, sypiąc ją najpierw po bokach naczynia i dbając o to, żeby dokładnie wypełnić nią przestrzeń między płatkami
  • przygotujmy tekturowe pudło, zróbmy w nim otwór równy obwodowi kwiatowej łodygi; wsuńmy do niego łodygę tak, aby dno pojemnika dotknęło powierzchni pudła; dzięki temu pojemnik z kwiatem będzie stabilnie stać w pionie
  • postawmy pudło w przewiewnym, ciepłym miejscu
  • po dwóch tygodniach możemy już wyjąć zasuszony kwiat, który nie stracił koloru, ani kształtu, więc wygląda jak świeżo ścięty.

  Oczywiście za jednym zamachem możemy ususzyć wiele kwiatów. Wystarczy przygotować odpowiednią ilość pojemniczków.

  Gąbka pomoże utrwalić kompozycję z suszonych kwiatów


  Zimą z zasuszonych roślin możemy układać piękne kompozycje. Nie tylko w wazonie, ale wiklinowych koszach i innych pojemnikach. Pomocne będą gąbki bukieciarskie. Nawet te zielone, przeznaczone do żywych kwiatów. Nie należy ich jednak wtedy nasączać wodą. Lepsze będą gąbki beżowe, przeznaczone specjalnie do suchych kwiatów.

  A co jeśli bukiet się zakurzy? Można go odświeżyć dmuchając suszarką do włosów lub kupując w ogrodniczym sklepie specjalny preparat w aerozolu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Zobacz koniecznie:

   Wszystko o Air Show 2017 w Radomiu

   Wszystko o Air Show 2017 w Radomiu

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent