Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwór w Bielinach koło Ulanowa zachwyca zwiedzających. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dwór w Bielinach po odnowie zachwyca zwiedzających
Dwór w Bielinach po odnowie zachwyca zwiedzających Zdzisław Surowaniec
W Bielinach w gminie Ulanów w maju oddano do użytku wyremontowany XVII wieczny Dwór Mniszchów z urokliwym parkiem. Od tej pory dwór ma otwarte drzwi dla licznie przybywających tu zwiedzających.

W wrześniową słoneczną niedzielę, we wczesnojesienne popołudnie, były grupy zwiedzających, oprowadzanych (wstęp darmowy) przez pracownicę Urzędu Miasta i Gminy Ulanów. Goście nie kryli zachwytu nad pięknym wyposażeniem wnętrza. Nie są to oryginalne sprzęty. Te zostały albo wywiezione, albo wykradzione, kiedy właściciele opuścili to miejsce podczas wojny. Zrywanymi drewnianymi podłogami po wojnie mieszkańcy palili w piecach.

Historia dworu w Bielinach

Jak pokazuje historia często zmieniali się właściciele dworu, jednak najbardziej zasłużeni, o których mieszkańcy Bielin do dziś wspominają, to rody Mniszchów i Czartoryskich. Popadający w ruinę dwór kupiła emerytowana lekarka, doktor Bożena Wrzos ze Stalowej Woli. To dzięki jej ofiarności w salach wystawowych w dworze możemy podziwiać zabytkowe meble i eksponaty. Jednak doktor Wrzos zdecydowała się sprzedać dwór ulanowskiemu samorządowi.

Środki na odnowienie dworu Gmina i Miasto Ulanów pozyskała w ramach europejskiego programu „Kultura”. Całość projektu opiewała na kwotę 5 milionów 650 tysięcy złotych, dofinansowanie stanowiło 85%, pozostałe 15 % to wkład własny Gminy.

Doktor Wrzos z zaangażowaniem i troską, nie będąc już właścicielem, uczestniczyła w remoncie i odtwarzaniu zabytkowego dworu i parku. Korzystano z jej profesjonalnej porady i pomocy, aby efekt prac był jak najlepszy.

Sale muzealne w dworze

W ramach zadania „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej gminy Ulanów” został przeprowadzony gruntowny remont w budynku dworu, wykonano także prace pielęgnacyjne i porządkowe w parku, który zajmuje powierzchnię ponad 4  hektarów. Zostały odmulone stawy, w parku wybudowano alejki,  wykonano oświetlenie, zamontowano nowe ławki i kosze na śmieci. Projekt obejmuje także działania kulturalno-edukacyjne, a także zakup sprzętu niezbędnego do realizacji tych przedsięwzięć. Działania kulturalne obejmują zorganizowanie sal muzealnych, spotkania artystyczne, koncerty, warsztaty, pokazy i wystawy. 

Szkoda tylko, że powierzchnię stawów pokryła rzęsa – rodzaj wodnych roślin, przez co lustro wody nie odbija malowniczo nieba, drzew i dworu. Upalne lato sprzyjało rozwojowi rzęsy. Jak usłyszeliśmy od sekretarza Urzędu Miasta Magdaleny Hasiak, rozważa się zarybienie stawów amurami, które wyjadałyby rzęsę.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie