Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Elektrociepłowni Stalowa Wola zapewnia o dostawach ciepła dla mieszkańców. O ile wzrosną rachunki?

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
We wrześniu 2020 oddano do użytku blok gazowo-parowy o mocy 450 MW.
We wrześniu 2020 oddano do użytku blok gazowo-parowy o mocy 450 MW. Zdzisław Surowaniec
Obecnie nie ma zagrożenia związanego z wyłączeniem bądź ograniczeniem działalności Elektrociepłowni Stalowa Wola.

Nie ma zagrożenia dostaw ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska

Na pytanie czy Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW) grozi wyłącznie lub ograniczenie działalności, Daniel  Karkoszka - prezes zarządu dyrektor naczelny odpowiedział: - Na chwilę obecną nie widzimy zagrożenia związanego z wyłączeniem bądź ograniczeniem działalności.

Na kolejne pytanie, czy problemy z dostępem do gazu i wysoką ceną gazu będą skutkować obniżeniem parametrów ogrzewania i dostawy ciepłej wody dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska zasilanych z Elektrociepłowni dyrektor Karkoszka zapewnił: - ​Nie. Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. (ECSW) ma zawartą umowę z Miejskim Zakładem Komunalnym Stalowa Wola, w której gwarantuje dostawy ciepła o odpowiednich parametrach przy danej temperaturze zewnętrznej.

Na pytanie, czy grozi mieszkańcom brak ogrzewania mieszkań i dostaw ciepłej wody z Elektrociepłowni dyrektor Karkoszka zaprzeczył i stwierdził: - Elektrociepłownia Stalowa Wola jako odpowiedzialny społecznie producent ciepła gwarantuje jego dostawy w sposób ciągły. Należy pamiętać, że ECSW posiada dwa źródła ciepła – blok gazowo-parowy oraz kotłownię gazową. Pozwala to na prowadzenie dostaw do odbiorców w sposób ciągły w przypadku awarii jednego ze źródeł. Dodatkowo jako wytwórca ciepła dostarczanego do odbiorców wrażliwych, jakimi są mieszkańcy miast Stalowa Wola i Niska, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi nawet w przypadku wprowadzenia ograniczeń w poborze gazu (odpowiedni stopień zasilania ogłoszony przez operatora systemu gazowego – Gaz-System) ma zapewnioną gwarancję dostaw gazu na potrzeby produkcji ciepła.

O ile wzrosną rachunki za ciepło w Stalowej Woli?

Ostatnie pytanie dotyczyło tego o ile mogą wzrosną rachunki za ciepło? Dyrektor stwierdził: - ​Ze względu na znaczne podwyżki cen paliwa gazowego, ECSW zmuszona będzie do podniesienia cen ciepła. Wysokość podwyżki uzależniona będzie od wielu czynników, cena paliwa to tylko jeden z nich. Zarząd ECSW wspólnie z właścicielami (Tauron, PGNiG) prowadzi działania zmierzające do optymalizacji działalności operacyjnej spółki w obecnym, trudnym otoczeniu rynkowym. Należy również wskazać, że przed kilkoma dniami rząd rozpoczął prace nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Przyjęcie tej ustawy i jej finalny kształt (mechanizmy wsparcia), jak również wdrożenie wspomnianych optymalizacji, pozwolą na ustalenie cen ciepła na poziomie zadowalającym dla ECSW jako producenta ciepła przy uwzględnieniu interesu społecznego.

Elektrownia w Stalowej Woli powstała przed wojną

Elektrownia w Stalowej Woli spalająca węgiel kamienny powstała w ramach Centralnego Okręgo Przemysłowego, początkowo pod nazwą Elektrownia OZET. 3 maja 1939 roku uruchomiono pierwszą turbinę 20 MW i dwa kotły rusztowe, a w sierpniu drugą turbinę 20 MW i następne dwa kotły. Elektrownia została poświęcona 25 czerwca 1939. Po wojnie Elektrownię rozbudowano jeszcze o dwa kotły wodne WP 70 i WP 120 oraz instalację uzdatniania i podgrzewania wody dla wytopu siarki w kopalni  Jeziórko, której docelowa zdolność produkcyjna sięgała 3600 ton na godzinę gorącej wody.

W 2012 roku rozpoczęto budowę bloku energetycznego gazowo-parowego zasilanego gazem ziemnym o mocy 450 MWe wraz z członem ciepłowniczym o mocy 240 MWt. Koszt inwestycji to prawie 1,6 mld zł. We wrześniu 2020 oddano do użytku blok gazowo-parowy o mocy 450 MW. 1 grudnia 2020 wyłączono stare bloki węglowe, 17 lutego 2021 wygaszono te bloki. Elektrownia przymierza się do budowy farmy fotowoltaicznej do produkcji prąduna terenie Jelni, gdzie składowane były pyły po elektrowni węglowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie