Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski tydzień w liceum im. Stefana Czarnieckiego w Nisku

Zdzisław Surowaniec
Uczestnicy spotkania przed zamkiem w Lublinie.
Uczestnicy spotkania przed zamkiem w Lublinie. archiwum
Po wizytach uczniów Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku w pięciu europejskich państwach, szkoła doczekała się swojego europejskiego tygodnia realizowanego w ramach Programu Comenius "Uczenie się przez całe życie".

Projekt, który zrzesza szkoły z Belgii, Niemiec, Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Turcji, nosi nazwę "Been there, done that as a young european citizen". Do Niska przybyło 11 nauczycieli i 22 uczniów z sześciu krajów. Oficjalne rozpoczęcie odbyło się w obecności starosty niżańskiego, który zaprosił nauczycieli na oficjalne spotkanie w budynku starostwa.

EMOCJE NA MAJDANKU

Gospodarze i goście wzięli udział w zajęciach integracyjnych, warsztatach oraz konferencjach. Nauczyciele z partnerskich szkół poprowadzili lekcje języków obcych - niemieckiego i hiszpańskiego. Odwiedzili Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem. Kolejne dni upłynęły pod znakiem wycieczek, mających przybliżyć obcokrajowcom historię i tradycje naszego kraju. Największe emocje wywołała wizyta na Majdanku, podczas której wielu z gości po raz pierwszy zetknęło się z tematem Holokaustu. Oprócz tego odwiedzili Lublin, Sandomierz i Baranów Sandomierski.

Piąty dzień wizyty rozpoczął się od konferencji z udziałem europosłanki Elżbiety Łukacijewskiej, która rozmawiała z młodzieżą na aktualne tematy społeczne i polityczne - kryzys europejski, bezrobocie wśród młodych, konflikt na Ukrainie. Następnie o swoich karierach opowiedzieli absolwenci szkoły: Łukasz Furgała - pracownik Ministerstwa Finansów i doktorant Uniwersytetu Lubelskiego oraz Dawid Groch - wielokrotny mistrz Polski, wicemistrz Europy i świata w armwrestlingu.

ŻYWE RZEŹBY

Podczas wielkiego finału uczniowie zaprezentowali nauczycielom, rodzicom i innym gościom efekty swojej tygodniowej pracy - wykonali piosenki w językach krajów biorących udział w projekcie i zaprezentowali żywe rzeźby obrazujące życiowe sentencje. Imprezę zwieńczyło wspólne odśpiewanie przeboju zespołu Queen "Friends Will Be Friends".

- Polski tydzień naszego projektu zakończył się pełnym sukcesem - mówi koordynator projektu w szkole Marcin Folta. - Nasi goście przyznali, że zupełnie inaczej wyobrażali sobie Polskę i Polaków. Myśleli o nas jako o ludziach z zimnej Północy, a zobaczyli przyjaznych i otwartych Europejczyków. Byli zaskoczeni naszą gościnnością i zorganizowaniem. Oczywiście zachwyciła ich nasza kuchnia, szczególnie pierogi.

TERAZ TURCJA

Projekt będzie trwał do końca września. Ostatnim krajem, który odwiedzi delegacja Czarnieckiego będzie Turcja. Spotkanie odbędzie się w dniach od 5 do 10 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie