MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fantastyczna kolekcja! Żołnierz Wehrmachtu z 1939 roku sfotografował Tarnobrzeg, okolice Sandomierza, Niska i Stalowej Woli! (ZDJĘCIA)

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Z albumu Woldemara Troebsta
Wielu niemieckich żołnierzy w czasie okupacji dokumentowało przebieg swojej służby, na bojowym szlaku fotografując miejsca i ludzi. To niezwykle dramatyczna historia zapisana dla potomnych na zdjęciach. W jednej z kolekcji takich znajdują się zdjęcia wykonane przez niemieckiego żołnierza we wrześniu 1939 roku w Tarnobrzegu, ale też w powiecie sandomierskim, w okolicach Stalowej Woli i w Zarzeczu koło Niska.

Kolekcje dokumentów oraz zdjęć z czasów II wojny światowej autorstwa żołnierzy Wehrmachtu prezentuje na swojej stronie berlińskie muzeum HAUS DER WANNSEE - KONFERENZ w ramach projektu projektu "Stumme Zeugnisse 1939" ("Niemi świadkowie 1939"). Jak czytamy na stronie muzeum, mimo ogromnej liczby ofiar cywilnych inwazja hitlerowskich Niemiec na Polskę postrzegana jest w niemieckiej kulturze pamięci wciąż jeszcze jako tak zwana „czysta wojna“, ponieważ przewyższyła ją skala późniejszych wojen eksterminacyjnych. Projekt „Nieme świadectwa 1939“ ma się przyczynić do zwiększenia świadomości społecznej na temat niemieckiej napaści na Polskę i zbrodni popełnianych przez Niemców. Przedstawione tu świadectwa pokazują również, jak silny był wpływ ideologii nazistowskiej na światopogląd niemieckich żołnierzy.

Świadomość tę ma zwiększyć między innymi zbiór kilkunastu albumów, pośród których jest również album fotograficzny Woldemara Troebsta - szefa 3. Zmotoryzowanej Kompanii 168. Batalionu Pionierów. Jak dowiadujemy się z opisu na stronie muzeum, główne zadanie tej formacji polegało na odbudowie zniszczonych mostów. "Liczne zdjęcia pokazują ruiny mostów oraz mosty już odbudowane. Listy i zapiski z dziennika zostały później przepisane na maszynie, zaś gotowy maszynopis Troebst uzupełnił odręcznymi notatkami. Po zakończeniu kampanii w Polsce Woldemara Troebsta wysłano do Francji i do północnej Afryki" - czytamy. Album z opisanymi dokładnie zdjęciami odkrył w roku 1996 wnuk autora, Stefan Troebst. Jego dziadek zmarł w 1968 roku.

Pośród zachowanych unikatowych zdjęć są fotografie wykonane w naszym regionie - te wybraliśmy do naszej galerii. Na niektórych widać polskich żołnierzy uwiecznionych na uroczystościach, zdjęcia te przypuszczalnie zostały znalezione i wklejone do niemieckiego albumu.

Aktualizacja, środa 21 października. Niemieckie muzeum Haus der Wannsee-Konferenz dostrzegło naszą publikację i informację o niej zamieściło na swoim oficjalnym profilu FB.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie