Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola wybuduje linię do produkcji armatohaubic krab

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Te podwozia do armatohaubic krab są z Korei Południowej od Samsunga, ale kolejne powstaną w Hucie Stalowa Wola
Te podwozia do armatohaubic krab są z Korei Południowej od Samsunga, ale kolejne powstaną w Hucie Stalowa Wola Zdzisław Surowaniec
Jeszcze przed wakacjami ruszy rozbudowa hali, w której Huta Stalowa Wola uruchomi nową linię technologiczną do produkcji podwozi do armatohaubic krab na koreańskiej licencji i korpusów wież na brytyjskiej licencji do tych potężnych dział ważących 48 ton i strzelających na odległość 40 kilometrów.

Zobacz także: 60sekundBIZNESU - o korupcji dla Strefy Biznesu

Odda się czarna wizja przeniesienia produkcji podwozi krabów na Śląsk. Coraz bardziej spolonizowane podwozia i wieża będą powstawać w Stalowej Woli. Do maja w hucie ma być gotowa linia do produkcji luf. To oznacza ugruntowanie pozycji huty jako największego producenta w Polsce sprzętu artyleryjskiego.

W imieniu Skarbu Państwa nadzór nad hutą sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. „Dzięki wsparciu otrzymanemu ze Skarbu Państwa spółka zwiększa i rozwija infrastrukturę techniczną konieczną do realizacji ostatnio podpisanych kontraktów, ale również do przejęcia nowych technologii w zakresie obróbki i spawania podwozi dla pojazdów pancernych” - czytamy w sztywnym komunikacie wydanym przez zarząd HSW.

W kwietniu ubiegłego roku ruszyła produkcja seryjna samobieżnych haubic rak. Osiem dywizjonowych modułów rak, czyli w sumie prawie 100 pojazdów, wojsko kupi do 2019 roku. Wojsko zapłaci hucie ponad 968 miliona złotych za 96 sztuk raków, ale także za pakiet szkoleniowy, trzyletnią gwarancję i dokumentację techniczną.

14 grudnia ubiegłego roku w obecności premier Beaty Szydło i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza podpisany został kontrakt na dostawy dla wojska czterech dywizjonów regina, z których każdy będzie wyposażony w 24 armatohaubice krab kalibru 155 milimetrów. 27 grudnia Skarb Państwa na podstawie umowy o udzieleniu wsparcia niebędącego pomocą publiczną udzielił Hucie Stalowa Wola wsparcia w wysokości 7,7 miliona złotych.

Umowa dotycząca objęcia akcji spółki przez Skarb Państwa w podwyższonym kapitale zakładowym HSW, została podpisana w ministerstwie obrony narodowej w dniu 24 marca. Celem udzielonego wsparcia, niebędącego pomocą publiczną - jak podkreśla komunikat, jest sfinansowanie wdrożenia do produkcji technologii spawania korpusów wież i podwozi pojazdów wojskowych z blach pancernych.

Huta zamierza stworzyć nową linię produkcyjną konieczną do realizacji kontraktów, w tym największego kontraktu zawartego w polskim przemyśle obronnym, jakim jest umowa na dostawę czterech dywizjonowych modułów Regina, wartego ponad 4 miliardy złotych. Hala powstałaby przy biurowcu od strony północnej.

- W ten sposób przygotowujemy się do przyjęcia transferu technologii w zakresie budowy podwozi od naszego partnera zagranicznego – poinformował Bernard Cichocki, prezes zarządu HSW. Zgodnie z umową z Samsungiem, koreański producent będzie zobowiązany przekazać hucie kompletne technologie i wszystkie podwozia, począwszy od 37 egzemplarza, będą produkowane na licencji w polskich fabrykach. - Nowa linia technologiczna w wybudowanej hali posłuży nam także do realizacji innych naszych projektów, mam tu na myśli program budowy nowego bojowego wozu piechoty - dodaje Cichocki.

Obecnie w hucie trwają prace badawczo - rozwojowe nad produkcją bojowego pływającego wozu piechoty borsuk, 155 milimetrową haubicą na podwoziu kołowym kryl oraz zdalnie sterowanym systemem wieży 30 milimetrów z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków spike zintegrowanym z kołowym transporterem rosomak. Firma zatrudnia 750 pracowników.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie