MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gotowe obiekty akademickie katolickiej uczelni w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ksiądz profesor Antoni Dębiński i kierownik biblioteki kulowskiej Małgorzata Gędek.
Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ksiądz profesor Antoni Dębiński i kierownik biblioteki kulowskiej Małgorzata Gędek.
W Stalowej Woli mógł być wielki skandal i konieczność zwrotu wielomilionowego unijnego dofinansowania do zbudowanych przez miasto obiektów akademickich.

ZOBACZ TEŻ: Bez planów nie będzie dofinansowania

(dostawca Telewizja NTL/NTL Radomsko Sp. z o.o.)

Na szczęście burza z czarnymi chmurami przeszła obok i wszystko skończyło się happy endem czyli bankietem na otwarcie pięknego obiektu dla kierunku Inżynieria Środowiska oraz przeprowadzki biblioteki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego do nowoczesnej Biblioteki Międzyuczelnianej.

Budowa siedziby Inżynierii Środowiska na potrzeby lubelskiej uczelni ruszyła 8 maja 2009 roku od wyrąbania sosen na działce w Parku Jordanowskim. Po dwóch latach wyrósł wielkiej urody dwupiętrowy gmach połączony z równie piękną aulą "Solidarności". Kosztował 25,5 miliona złotych, z czego 20,2 miliona złotych pochodziło z unijnej kasy.

Już w 2011 roku miało dojść do otwarcia obiektu, kiedy uroczystość w ostatniej chwili została odwołana. Władze uczelni nabrały wody w usta dlaczego, ale szydło wyszło z worka. Zamiast laboratoriów, na ostatnim piętrze budowane były luksusowe pokoje dla wykładowców. Jakim cudem to się stało, jeśli z ramienia Unii był inżynier projektu, który na miejscu pilnował układania każdej cegły? Inżynier także nabrał wody w usta, a Katolicki Uniwersytet Lubelski ratując się przed zwrotem dwudziestu milionów złotych, zagryzając zęby wyłożył dwa miliony złotych na zmianę projektu i przebudowę części hotelowej na naukową. Po sześciu latach od rozpoczęcia budowy obiekt wreszcie jest w komplecie i w środę został otwarty.

Problem był także z przeniesieniem zbiorów z kulowskiej biblioteki w tak zwanym "białym domu" do zbudowanej z myślą o lubelskiej uczelni Biblioteki Międzyuczelnianej w centrum miasta. Także ten wyjątkowo piękny obiekt powstał za unijne pieniądze. Jednak po jego wybudowaniu ówczesne władze katolickiego uniwersytetu dały do zrozumienia, że przenosin nie będzie. Ówczesny prezydent Andrzej Szlęzak, znany z ciętego języka, wyjątkowo się pohamował, żeby nie urazić władz uczelni. Opłaciło się. W końcu doszło do porozumienia i kulowska biblioteka trafiła we właściwe miejsce. Znikła obawa o to, że trzeba będzie zwracać dofinansowanie. W środę biblioteka została otwarta.

W środę na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyła się uroczystość otwarcia nowego budynku dydaktycznego dla kierunku inżynieria środowiska przy ulicy Ofiar Katynia 8b.

Gmach został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach projektu - "Baza dydaktyczna i badawcza niezbędna dla powstania i rozwoju kierunku inżynieria środowiska na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli. warto wspomnieć, że przed rokiem lubelska uczelnia rozpoczęła studia w nowo wybudowanym budynku na kierunki inżynieria materiałowa.

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ksiądz profesor Antoni Dębiński zapewnił że uczelnia jest już trwale Obecna w Stalowej Woli. - Od przeszło 25 lat jesteśmy w Stalowej Woli, zmieniały się liczby studentów i pracowników, natomiast nasza obecność jest niezagrożona. Oficjalna uroczystość otwarcia budynku inżynierii środowiska jest tego potwierdzeniem. Oczywiście będziemy zabiegać o to, żeby na bazie poszerzonej oferty sale wypełniły się studentami, żeby zwiększała się liczba pracowników. Ufam, że nam się to uda zrobić.

Dziekan Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie profesor Andrzej Kuczumow poinformował, że w obiekcie są 4 sale wykładowe przeznaczone dla 30-50 osób, 4 sale seminaryjne mieszczące do 13 osób, 4 duże laboratoria do zajęć dydaktycznych, 20 mniejszych laboratoriów do prac badawczych i dydaktycznych, 1 pracownia komputerowa, w której znajduje się 11 stanowisk, 11 dwupokojowych pomieszczeń biurowych do konsultacji ze studentami, sekretariat dyrektora instytutu z wydzieloną salą spotkań oraz liczne mniejsze pomieszczenia administracyjne.

- Całość laboratoriów są to laboratoria na poziomie światowym, to podkreślam całkowicie świadomie, w związku z tym, że tu nasi studenci, nasi naukowcy będą mieli kapitalną bazę - zapewnił dziekan Andrzej Kuczumow.

Instytut Inżynierii Środowiska składa się z: Katedry Chemii Analitycznej Środowiska, Katedry Chemii Fizycznej i Fizykochemicznej Podstaw Inżynierii Środowiska, Katedry Ochrony Wód, Katedry Fizyki Stosowanej, Katedry Rewitalizacji Terenów Degradowanych, Pracowni Inżynierii Sanitarnej, Pracowni Biologii Środowiska, Pracowni Ekonomicznej Podstaw Ekologii. W ramach Instytutu jest zatrudniony 27 pracowników, w tym 6 profesorów, 7 adiunktów, 11 asystentów naukowo- dydaktycznych, 2 pracowników naukowo-technicznych, 1 sekretarz instytutu.

Bibliotekę Międzyuczelnianą wybudowano za ponad 18 milionów złotych. Znajduje się tu Biblioteka Miejska. W środę oficjalnie otwarto na pierwszym piętrze siedzibę biblioteki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Budowa bazy akademickiej w Stalowej Woli, która oprócz biblioteki obejmowała siedzibę Politechniki Rzeszowskiej oraz nowy obiekt dla kierunku inżynierii materiałowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy ulicy Kwiatkowskiego, w sumie kosztowała 74 miliny złotych, z czego 59 milionów złotych pochodziło z kasy unijnej.

Po latach perypetii w środę w Bibliotece Międzyuczelnianej oficjalnie rozpoczęła działalność Biblioteka Wydziału Zamiejscowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jeszcze trzy lata temu, kiedy obiekt został ukończony, przenosiny stały pod znakiem zapytania. Jak tłumaczyły ówczesne władze miasta, nie widziały ze strony władz lubelskiej uczelni entuzjazmu.

Biblioteka Międzyuczelniana jest jedną z trzech inwestycji realizowanych w ramach budowy nowoczesnej bazy akademickiej w Stalowej Woli. Piękny gmach przy ulicy Popiełuszki oferuje nie tylko przestronne pomieszczenia i nowoczesne wyposażenie, ale także lepsze oprogramowanie. A chodzi między innymi o system zabezpieczenia i kontroli zbiorów bibliotecznych, obejmujący stanowiska wypożyczeń i zwrotów dla bibliotekarzy, urządzenia do samodzielnych wypożyczeń i zwrotów, a także zabezpieczenia zbiorów w postaci etykiet i bramek kontrolnych.

Kompromis między KUL-em a miastem musiał zostać osiągnięty, aby warunki na jakich uzyskaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej zostały spełnione. Udało się to wraz z końcem grudnia 2014 roku. W kwestii konieczności zwiększenia liczby osób o trzy etaty, co wynika z układu i większej powierzchni lokalu, ustalono, że gmina będzie finansowała jeden etat. Dwa dodatkowe etaty są finansowane przez Fundację Uniwersytecką. Uczelnia zobowiązała się do pokrycia kosztów pozostałych etatów i utrzymania tej części obiektu, z którego korzysta.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie