Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Goździki przez San, czołgi przez Łęg. Podhalańczycy ćwiczyli przeprawę przez rzeki

Marcin Radzimowski
Przejazd ciężkim sprzętem przez wodę wymaga umiejętności
Przejazd ciężkim sprzętem przez wodę wymaga umiejętności Konrad Radzik
W poniedziałek w rejonie remontowanego mostu na Sanie w Radomyślu nad Sanem w powiecie stalowowolskim, słychać było głośny warkot potężnych maszyn. Prowadzone w tym rejonie ćwiczenia pododdziałów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, wzbudzały zainteresowanie przypadkowych osób korzystających z mostu.

ZOBACZ TAKŻE:

(Dostawca: x-news)

- Trwające tydzień, począwszy od 19 września zajęcia miały na celu sprawdzenie przygotowania sprzętu wojskowego oraz naukę pokonywania przeszkody wodnej przez kierowców pojazdów jakie posiada 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. Finałem było pokonanie przeszkody wodnej, którą była rzeka San - wyjaśnia kapitan Konrad Radzik, rzecznik prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Ćwiczenia prowadzone w rejonie mostu w Radomyślu nad Sanem wzbudzały zainteresowanie
Ćwiczenia prowadzone w rejonie mostu w Radomyślu nad Sanem wzbudzały zainteresowanie Konrad Radzik

Jako pierwsi do sprawdzianu w wodzie przystąpili żołnierze 21 Batalionu Dowodzenia na transporterach BRDM „Żbik”, następnie Bojowe Wozy Piechoty z żołnierzami 1 i 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz „Goździki” 2S1 - 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia. Całość zakończyła przeprawa desantowa innego sprzętu i żołnierzy, zabezpieczona przez 16 Batalion Saperów z Niska. Należące do batalionu Pływające Transportery Samobieżne przeprawiały pojazdy ciężarowe i żołnierzy.

- Wyjątkiem był 1 Batalion Czołgów z Żurawicy, którego żołnierze ćwiczyli na rzece Łęg. Szkolenie obejmowało przygotowanie czołgów do przeprawy pod wodą oraz jej pokonanie, ale bez pełnego zanurzenia pojazdów - dodaje kapitan Konrad Radzik.
Zajęcia zabezpieczała Grupa Ratunkowo Ewakuacyjna wystawiona przez 16 Batalion Saperów z Niska, mając do dyspozycji łodzie saperskie wraz z nurkami, transportery pływające oraz Wozy Zabezpieczenia Technicznego, których zadaniem jest ewakuacja uszkodzonego w czasie przeprawy sprzętu na brzeg.

- Szkolenie w pokonywaniu przeszkody wodnej jest kontynuacją długiego procesu planowania, rozpoczętego jeszcze w ubiegłym roku. Natomiast praktyczne szkolenie na wodzie rozpoczęło się początkiem września zgrywaniem Grupy Ratunkowo Ewakuacyjnej - dodaje rzecznik prasowy Podhalańczyków.

Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie