Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kinesiotaping: Wszystko o tym jak korzystać ze słynnych plastrów

Redakcja
Kinesiotaping to przede wszystkim skuteczna metoda przeciwbólowa. Tejpy założyć mogą jedynie przeszkoleni fizjoterapeuci.
Kinesiotaping to przede wszystkim skuteczna metoda przeciwbólowa. Tejpy założyć mogą jedynie przeszkoleni fizjoterapeuci. Aleksander Piekarski
Dlaczego warto okleić ciało plastrami i "wystroić się" w specjalne pasy? Rozmawiamy ze specjalistami o tym, jak walczyć z bólem pleców.

Bóle kręgosłupa to problem, który współcześnie dotyka wiele osób właściwie w każdym wieku. Jak sobie z nim radzić? We współczesnej rehabilitacji jest na to wiele sposobów, a wśród nich - nowoczesny kinesiotaping. O tej i innych metodach walki z bólami kręgosłupa rozmawiamy z Katarzyną Dziedzic, właścicielką sieci sklepów medycznych Max Medical w Kielcach oraz fizjoterapeutą Mateuszem Zychem.

Oklejanie uśmierzy ból

Coraz popularniejszą metodą walki z bólami kręgosłupa jest kinesiotaping. Polega na oklejaniu specjalnymi taśmami miejsc, w których występuje ból. Metodę wymyślił około 40 lat temu doktor Kenzo Case. - Doktor miał problemy z kręgosłupem przy grze w golfa. Zaczął szukać rozwiązania. Okleił się taśmami i okazało się, że ból zniknął. Po licznych testach przeprowadzonych między innymi na zwierzętach okazało się, że patent jest skuteczny. W tej chwili kinesiotaping jest powszechną metodą walki z bólami w medycynie sportowej, ale fizjoterapeuci coraz częściej stosują go w codziennej rehabilitacji - wyjaśnia fizjoterapeuta Mateusz Zych.

Tejpami leczy się daną chorobę lub stosuje się je jako działanie wspomagające w rehabilitacji. To bardzo dobry sposób na pozbycie się bólu - plastry uśmierzają go właściwie zaraz po nałożeniu. Kinesiotaping stosuje się w rehabilitacji kręgosłupa - gdy występuje rwa kulszowa, różnorodne bóle, również u kobiet ciężarnych. Wspomaga leczenie dyskopatii i skoliozy. Można go stosować także w przypadku wielu innych chorób: zapewnia szybszą regenerację po porażeniu nerwów, szybsze wchłanianie się siniaków i rozległych krwiaków, pozwala na prawidłowe ustawienie stawów, ma bardzo szerokie zastosowanie w ortopedii. Sportowcy stosują plastry również po to, by zapobiec kontuzjom.

Tejpy działają właściwie zaraz po nałożeniu ich na źródło bólu czy choroby. - Powodują podniesienie się skóry i tym samym powiększają przestrzeń znajdująca się pod nią. Następuje szybsza resorpcja tkanki, co skutkuje lepszym dokrwieniem i szybszym przepływem limfy - wyjaśnia fizjoterapeuta.

Tejpować można właściwie każdego, nawet niemowlęta. Ważne jednak, by nie robić tego samemu. - Oklejać taśmami mogą wyłącznie osoby do tego przeszkolone, zazwyczaj fizjoterapeuci po odpowiednich kursach. Jest to ważne, ponieważ trzeba mieć wiedzę na temat techniki - przy różnych schorzeniach ciało okleja się w inny sposób. Samemu można sobie zaszkodzić - przestrzega Katarzyna Dziedzic. Jako oficjalni dystrybutorzy plastrów Kinesio też prowadzimy takie szkolenia - dodaje Mateusz.

Metoda kinesiotapingu jest wygodna. Plastry działają natychmiast po nałożeniu ich na skórę i są właściwie nieodczuwalne. Nie powodują alergii, można się z nimi kąpać. Do wybory są w pięciu kolorach: czarnym, beżowym, różowym, niebieskim i białym. Nie uczulają, co można uznać za główną cechę odróżniającą je od podróbek. - W tej chwili na rynku jest około 50 firm, które próbują podrobić markę Kinesio. Wiele osób skarży się potem na uczulenia, problemy ze skórą. Stosując oryginalne produkty mamy gwarancję, że są one hipoalergiczne - wykonane z bawełny, wyłącznie z naturalnych składników. Co ważne oryginalne produkty są właściwie w tej samej cenie co podróbki, kosztują około 40 złotych za pieciometrową rolkę, więc tym bardziej wybierzmy to, czym sobie nie zaszkodzimy - radzi Katarzyna Dziedzic. - W Kielcach plastry Kinesio można kupić wyłącznie w naszych sklepach przy ulicy Karczówkowskiej 6, Wojska Polskiego 1 i Zagnańskiej 77 - dodaje.

Stabilizacja kręgosłupa

W problemach kręgosłupa sprawdzą się też pasy lędźwiowo-krzyżowe. Nie eliminują chorób, ale wspomagają leczenie. Pełnią jedną z dwóch funkcji - stabilizującą lub hamującą. Oznacza to, że będą dobrym "wspomagaczem" w procesie rehabilitacji, a w przypadku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa - zapewnią jego usztywnienie, hamując tym samym wykonanie niepożądanych ruchów, które spowodują uszkodzenie kręgów oraz ból.

Pasy można kupić bezpośrednio w sklepie lub skorzystać ze zniżki, gdy przepiszą je ortopedzi lub rehabilitanci. - Pasy podlegają właściwie 90-procentowej refundacji. Pacjenci w takich przypadkach otrzymują je na własność - mówi Katarzyna Dziedzic.

Jest wiele innych produktów, które można stosować wspomagająco na bóle kręgosłupa: poduszki lędźwiowe mocowane do krzesła lub fotela w aucie, które pozwalają zachować poprawną pozycję podczas siedzenia, dyski balansacyjne do treningu i wzmacniania mięśni grzbietu oraz poduszki ortopedyczne do spania, które podpierają odcinek szyjny kręgosłupa, dzięki czemu cały kręgosłup układa się prawidłowo.

Najważniejsze proste zasady

Specjaliści przestrzegają jednak przed ograniczaniem się wyłącznie do leczenia i rehabilitacji. - Bez przestrzegania podstawowych zasad i zdrowego trybu życia nie można cieszyć się efektami jakiejkolwiek kuracji na długo. Żeby walczyć z bólami kręgosłupa, niezbędne są ćwiczenia - mówią eksperci.
I nie chodzi tu o wyczynowe uprawianie sportu, lecz o podstawowe zasady zdrowego stylu życia. - Pomocna będzie zrównoważona dieta, ale też zachowanie właściwej postawy podczas czytania, pracy przy komputerze, a nawet wysyłania smsów. Gdy wstajemy, lepiej zamiast od razu zrywać się z łóżka, postawić na podłodze najpierw jedną, potem druga nogę, a w przypadku noszenia zakupów - pamiętać, by do obu dłoni wziąć podobny ciężar - radzi specjalista. - Doskonałe na kręgosłup będą ćwiczenia na piłce, jeśli ktoś natomiast lubi ciężary, niech podnosi je w prawidłowy sposób - dodaje Katarzyna Dziedzic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kinesiotaping: Wszystko o tym jak korzystać ze słynnych plastrów - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie