Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny rok bibliotecznych rekordów w Stalowej Woli. Prawie 13 tysięcy wypożyczeń w 2023 roku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wypożyczalnia książek ma kolejny rekord
Wypożyczalnia książek ma kolejny rekord Zdzisław Surowaniec
Niemal 13 tysięcy mieszkańców Stalowej Woli i okolic skorzystało w 2023 roku z możliwości wypożyczenia książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej imienia Melchiora Wańkowicza.

Wypożyczono literackie tytuły

A wypożyczono w sumie blisko 210 tysięcy literackich tytułów. To o ponad 3 tysiące więcej niż rok wcześniej. Ilość wypożyczonych audiobooków była niemal identyczna jak w 2022 roku i wynosiła 7810.

– Cieszy, że czytelnictwo w Stalowej Woli wzrasta i że ta tendencja utrzymuje się już kolejny rok z rzędu. Dla przypomnienia: w roku 2021 wypożyczono 195 tysięcy książek, w 2022 - 206,5 tysiąca pozycji, a teraz niemal 210 tysięcy – porównuje Beata Życzyńska, dyrektor MBP w Stalowej Woli.

Na biblioteczne półki trafiło w ubiegłym roku ponad 5500 nowych tytułów, a co wypożyczano najczęściej? Wśród dorosłych prym wiodły książki zaliczane do tzw. literatury obozowej czy wojennej. Chętnie sięgano po „Świat na nowo” Barbary Wysoczańskiej, pierwszy tom „W pogoni za nazistą” Joanny Jax czy po „Siostrę księżyca” Lucindy Riley. Jeśli chodzi o audiobooki najchętniej słuchano kryminały Remigiusza Mroza. Młodsi użytkownicy biblioteki niezmiennie najczęściej poszukiwali lektur szkolnych.

Czytelnicy stalowowolskiej książnicy

Katalog online MBP pozwala na zarezerwowanie przez Czytelnika interesującej go pozycji bibliotecznej. W minionym roku najdłuższą kolejkę oczekujących zanotowała książka "Chłopki: Opowieść o naszych babkach" autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak oraz „Atlas. Historia Pa Salta” Lucindy Riley i Harrego Whittakera.

Czytelnicy stalowowolskiej książnicy, w Bibliotece Głównej i jej czterech Filiach, mają do dyspozycji dokładnie 247 tysięcy 369 książek i 8 tysięcy 856 audiobooków. Na miejscu, we wszystkich placówkach mogą zapoznać się z 94 tytułami prasowymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Według wyliczeń pracowników biblioteki sięgnięto po nie niemal 15 tysięcy razy.

Wypożyczanie gier

W Czytelniach są również książki udostępniane na miejscu. Skorzystano z nich 6,6 tysiąca razy, a najchętniej sięgano po te dotyczące rozwoju umysłu i człowieka, zdrowia oraz historyczne. Bibliotekarki udzieliły również 4,5 tysiąca informacji bibliograficznych, a ci którzy chcieli posurfować po Internecie w poszukiwaniu potrzebnych im informacji wykorzystali do tego blisko 1200 godzinnych sesji. Czytelnicy biblioteki otrzymali także 285 kodów uprawniających do bezpłatnego korzystania z cyfrowego serwisu „Legimi”. Wypożyczyli wirtualnie blisko 10.000 e-booków i audiobooków.

Coraz większym powodzeniem cieszy się również usługa wypożyczania gier. Jak się okazuje, po planszówki i gry logiczne w 2023 roku sięgnięto dwa razy więcej niż przed rokiem - 1335 razy, a można wybierać w sumie już z 223 tytułów. Najczęściej pożyczanymi grami były „Ubongo” i „Dixit” czy pozycje dla dzieci zaliczane do tzw. Smart Games. Gry dostępne są w Wypożyczalni Książki Mówionej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10. Można je wypożyczyć, albo przyjść i pograć na miejscu.

Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych

W 2023 roku stalowowolską bibliotekę nie ominęły również nagrody. Warto wspomnieć, że podczas corocznej Gali Dyskusyjnych Klubów Książki na Podkarpaciu uhonorowano nasz Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych działający w Filii Nr 2.

– Z zajęć, warsztatów i spotkań organizowanych przez MBP w minionym roku skorzystało w sumie 22,5 tysiąca osób. W bibliotece gościliśmy niemal 400 młodych mieszkańców miasta, którzy po raz pierwszy mogli zobaczyć jak może być u nas ciekawie i inspirująco – mówi Daria Kamińska-Drabik, kierownik Działu Promocji i Nowych Technik Bibliotecznych. Do mieszkańców Stalowej Woli w wieku przedszkolnym powędrowało 120 darmowych książkowych wyprawek z projektu „Mała książka – wielki człowiek”.

Za pośrednictwem Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej, dostępnej poprzez stronę internetową stalowowolskiej biblioteki, Czytelnicy mają również dostęp do 2,7 tysiąca publikacji archiwalnych numerów „Socjalistycznego Tempa”, „Sztafety”, „Fety” oraz „Tygodnika Nadwiślańskiego”. Użytkownicy mają również możliwość skorzystania z 15 tys. opisów bibliograficznych z bieżącej prasy dotyczącej powiatu i miasta Stalowej Woli dzięki katalogowi online Stalowowolskiej Bibliografii Regionalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie