MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z golonką i czekoladą! - jeszcze nigdy Polacy nie byli tacy grubi

Grzegorz LIPIEC, Iwona ROJEK, [email protected]
Jak wynika z badań Polacy są coraz bardziej otyli, a wszystkiemu winne są złe nawyki żywieniowe. Czy zastanawiamy się co i kiedy jemy?
Jak wynika z badań Polacy są coraz bardziej otyli, a wszystkiemu winne są złe nawyki żywieniowe. Czy zastanawiamy się co i kiedy jemy? Grzegorz Lipiec
Polacy jeszcze nigdy nie byli tak grubi! Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co drugi Polak ma nadwagę lub otyłość.

Coraz grubsi (odsetek dzieci z nadwagą i otyłością)

Coraz grubsi (odsetek dzieci z nadwagą i otyłością)

Szkoła podstawowa: Chłopcy - 21,24; Dziewczęta - 18,10
Gimnazjum: Chłopcy - 14,95; Dziewczęta - 12
Szkoła ponadgimnazjalna: Chłopcy - 17,01; Dziewczęta - 9,87
Źródło: Badania Instytutu Pomnika-Centrum Zdrowia Dziecka, maj 2011.

W zawrotnym tempie rośnie waga polskich uczniów. Co najgorsze zbyt duża waga prowadzi u młodych osób do zaburzeń w odżywianiu, bo chcą bardzo szybko zrzucić zbędną tkankę tłuszczową.

45 procent Polaków i 48 procent Polek zmaga się z nadwagą. Otyłość dotyka 30 procent kobiet i 25 procent mężczyzn. Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że jeśli te tendencje się utrzymają, to za parę lat co druga osoba będzie otyła. A to oznacza, że bardziej chora.

CORAZ WIĘCEJ OTYŁYCH
Wokół nas jest także coraz więcej otyłych dzieci, a to grozi tym, że za parę lat staną się otyłymi dorosłymi. Prognozy są zatrważające, w związku z ogromnym przyrostem otyłości na świecie będzie nas atakować coraz więcej ciężkich chorób. Zgony z powodu otyłości będą zdarzać się częściej, niż z powodu palenia papierosów, czy chorób serca.

Jeszcze dziesięć lat temu zbyt dużo ważył, co dziesiąty uczeń szkoły podstawowej teraz już, co siódmy. W ciągu tych kilku lat drastycznie obniżył się wiek osób otyłych. Nadwaga dzieci odbija się na ich zdrowiu, ale gdzie tkwi przyczyna?

LICZBY NIE KŁAMIĄ
Według raportu Państwowej Inspekcji Sanitarnej, aż 82 proc. rodziców dzieci z nadwagą uważa, że ich syn lub córka waży tyle ile trzeba. Z drugiej strony tylko 2 proc. rodziców dostrzega problem otyłości u swoich pociech.

Pytając samych uczniów o ulubione potrawy, nie padają już swojsko brzmiące nazwy, takie jak: kotlet mielony, schabowy, flaczki, kaszanka, tylko fast foody oraz słodycze. Zdaniem specjalistów to właśnie złe nawyki żywieniowe są głównym sprawcą zbytniego tycia polskiej młodzieży.

- Polacy tyją, ponieważ kultura żywieniowa zwłaszcza wśród najmłodszych jest coraz gorsza. Zamiast zjeść porządny obiad ze schabowym, ziemniakami i surówką, popić kompotem, wolimy jeść pizzę, czy też inne fast foody - podkreśla Małgorzata Korczyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnobrzegu.

Problem z nadwagą ma zdecydowanie więcej dzieci pochodzących z rodzin średniozamożnych oraz zamożnych. Dlaczego? Rodzice fundują maluchom tyle słodyczy ile dusza zapragnie, same pociechy spędzają dużą część czasu przed komputerem lub telewizorem. Tymczasem rodzice są zajęci karierą i zarabianiem pieniędzy, nie mają szans kontrolować, co i kiedy je ich dziecko.

Zresztą skąd dzieci mają brać przykład. Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak zajmuje się sportem na… siedząco, czyli wtedy, gdy ogląda imprezy sportowe w telewizji.
Badania pokazują, że przynajmniej raz w życiu wagę chciał zrzucić, co piąty Polak. Nadwaga niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, a samego nadmiaru tłuszczu nie da się pozbyć w tak prosty sposób, jak niektórym to może się wydawać.

ZDROWOTNE KŁOPOTY

Otyłość prowadzi przede wszystkim do chorób serca, problemów z krążeniem, ciśnieniem, a osoby z nadwagą częściej zapadają choćby na cukrzycę.

- Niestety otyłość w wieku dziecięcym niesie ze sobą kolejne zagrożenia - dodaje Małgorzata Korczyńska. - Kiedy dziewczęta dojrzewają i są "karmione" ideałem szczupłych, czy wręcz nawet wychudzonych modelek oraz gwiazd telewizji mogą pojawić się zaburzenia odżywienia, czyli choćby anoreksja.

Rocznie z naszych podatków wydawanych jest 20 mld złotych na leczenie chorób związanych z nadwagą, a Ministerstwo Zdrowia szacuje, że wartość leków stosowanych przy leczeniu chorób żywienia to ponad 40 proc. rocznej sprzedaży lekarstw.

WALKA ZE ZŁYMI NAWYKAMI

Dr Katarzyna Krekora-Wollny, specjalistka zajmująca się leczeniem otyłości podkreśla, że chociaż bardzo wiele osób jest niezadowolonych ze swojej sylwetki, szczególnie te zbędne krągłości widać po rozebraniu się na plaży, to jednak tylko nieliczni umieją z nią skutecznie walczyć.

- Najważniejszą przyczyną otyłości są złe nawyki żywieniowe i brak ruchu - podkreśla. - Panowie objadają się mięsem, kiełbasą, golonką, piją dużo piwa, kobiety przesadzają ze słodyczami i ciastami. Wiele osób zamiast kilku małych posiłków, jedzą dwa ogromne, ostatni przed samym snem, co jest fatalne. Pracoholizm, nadmierny konsumpcjonizm, wysokokaloryczne towary są łatwo dostępne i kuszą atrakcyjnym opakowaniem przyniosły w naszym kraju fatalne efekty w postaci plagi otyłości. Z nadwagą można się uporać, tylko trzeba zająć się nią poważnie i być konsekwentnym, czyli nowe nawyki stosować przez lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie