Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konstrukcja wodna trzech uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej najlepsza na turnieju maszyn wodnych. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zwycięzcy uczniowie niżańskiego elektryka z opiekunem Tomaszem Wielebą
Zwycięzcy uczniowie niżańskiego elektryka z opiekunem Tomaszem Wielebą RCEZ
W piątek, 17 listopada w Lublinie odbyły się eliminacje regionalne konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych”. Jest to szkolny konkurs techniczny zachęcający młodzież do pogłębiania wiedzy zdobytej między innymi podczas lekcji fizyki. Zwycięstwo odniosło trzech uczniów niżańskiego elektryka.

Testowanie wodnej konstrukcji uczniów

To również solidna dawka informacji z obszaru mechaniki i odnawialnych źródeł energii oraz praktycznych umiejętności związanych z budową maszyn. Wykonane przez uczniów prace są testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym. Zadaniem turbiny jest wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. W konkurencji „Moc” liczy się czas wykonania zadania, a w konkurencji „Wydajność” ilość zużytej wody.

Zadaniem uczniów jest zbudowanie modelu maszyny przetwarzającej energię potencjalną i kinetyczną wody na energię mechaniczną. Uczestnicy swoje konstrukcje wykonują samodzielnie lub w dwu-, trzyosobowych zespołach korzystając z wymiarów zamieszczonych w regulaminie. Zawodnicy możliwie starannie dobierają materiały konstrukcyjne, kształt łopatek, średnicę wylotową dyszy, rodzaj łożyskowania a także średnicę wałka, na który nawijane będzie cięgno.

Orliki z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Niski w konkursie reprezentowała drużyna startująca pod nazwą „Orliki”, składająca się z trzech uczniów klasy 2A Technikum Mechatronicznego: Karol Kapusta, Bartłomiej Łepko i Jakub Pelc. Uczniowie w pierwszej kolejności wykonali projekt koła, łopatek, dysz i elementów konstrukcyjnych maszyny. Użyli do tego oprogramowania Autocad służącego do komputerowego wspomagania projektowania (CAD). Do wykonania części maszyn wykorzystali drukarkę 3D stosując filamentPLA GRAPHENE z dodatkiem grafenu charakteryzujący się wysoką wytrzymałością oraz elastycznością. W czasie montażu jak i podczas testów maszyny wodnej dokonywano szeregu poprawek, dążąc do osiągnięcia jak największej sprawności urządzenia.

Jak się później okazało prace te nie poszły na marne, bo już 17 listopada w Lublinie nasze „Orliki” zajęły I miejsce w kategorii „Moc”, pokonując 26 drużyn z Polski Południowo – Wschodniej, zapewniając sobie tym samym udział w finale konkursu, który odbędzie się w Warszawie 8 grudnia na Politechnice Warszawskiej. Również pod kątem wizualnym urządzenie uczniów niżańskiego elektryka prezentowało się znakomicie. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawował Tomasz Wieleba.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie