Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krab po morderczych testach w Hucie Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Huta Stalowa Wola gotowa jest do marca 2017 roku dostarczyć wojsku  czternaście krabów w nowej wersji, ale też wymienić podwozia w ośmiu, które zostały przez wojsko zakwestionowane.
Huta Stalowa Wola gotowa jest do marca 2017 roku dostarczyć wojsku czternaście krabów w nowej wersji, ale też wymienić podwozia w ośmiu, które zostały przez wojsko zakwestionowane. Zdzisław Surowaniec
Z hukiem zakończyły się badania samobieżnej (poruszającej się na własnym silniku) opancerzonej armatohaubicy krab na częściowo spolonizowanym koreańskim podwoziu.

Jeśli Inspektorat Uzbrojenia podpisze sprawozdanie z udanych badań, otworzy się możliwość podpisania z Hutą Stalowa Wola kontraktu na produkcję seryjną kraba. To oznacza ruszenie z produkcją i napływ ożywczej gotówki, której huta potrzebuje po latach posuchy.

Jeśli chodzi o produkcję kraba, Huta Stalowa Wola przeszła drogę przez mękę. Trwało to dwadzieścia lat i mało brakowało, aby zakład nie poszedł na dno razem z 52-tonową maszyną. Za rządów lewicy w hucie usłyszeli od polityka ze Śląska, aby zapomnieli o produkcji wojskowej. Huta nie posłuchała, ale cudem uniknęła bankructwa, kiedy eksplodował światowy kryzys finansowy w 2008 roku. Dopiero po pozbyciu się produkcji cywilnej przed czterema laty, złapała wiatr w żagle. Jednym z większych problemów były wadliwe, pękające podwozia do kraba, jakie hucie wcisnął Bumar Łabędy. Kiedy niemoc Łabęd i bezczelność tamtego kierownictwa, oskarżającego hutę jako winnego problemów, przelała czarę goryczy, HSW, w porozumieniu z ministerstwem obrony zawarła kontrakt z Koreańczykami na dostawy podwozi. Na tych właśnie podwoziach zakończyły się udane próby.

Związkowcy z huty na konferencji przed tygodniem ogłosili więc: - Dzięki naszej współpracy z Koreańczykami, mamy najlepszą armato-haubicę na świecie. Mamy dostęp do technologii i możemy niebawem niemal wszystkie kluczowe elementy haubicy wykonywać w Stalowej Woli. Nasza ścieżka pozyskiwania technologii jest tą samą ścieżką, która została wykorzystana przy skoku cywilizacyjnym i gospodarczym najpierw Japonii, a potem Korei Południowej. Niemniej my już dziś słyszymy, że krab może czekać dalsza droga przez mękę, bo są siły w Polsce, które program Regina, w skład którego wchodzą kraby, sabotują od 20 lat.

Prezes huty Antoni Rusinek przyznaje, że po morderczych próbach nowego kraba, który przejechał cztery tysiące kilometrów, oddał kilkaset strzałów i przeszedł próby sprawności w wysokich i niskich temperaturach, pozostaje tylko zredagowanie i złożenie w Inspektoracie Uzbrojenia MON sprawozdania z badań oraz karty zmian technicznych. Dalej będzie czekanie na akceptację. Po niej możliwe będzie przystąpienie do produkcji seryjnej i dostaw kolejnych dział.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie