Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków i cmentarza wojennego w Stalowej Woli. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wideo
od 16 lat
1 listopada na cmentarzach komunalnym oraz parafialnym w Stalowej Woli zorganizowana została XIII kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i cmentarza wojennego w Stalowej Woli - Rozwadowie.

Fundacja Przywróćmy Pamięć w

Organizatorem jest Fundacja „Przywróćmy Pamięć”, której pomagali wolontariusze ze stalowowolskich środowisk: harcerze, strzelcy, organizacja „Sokół”, członkowie grup rekonstrukcyjnych „Partyzant” i „Zakłady Południowe”, a także znane w mieście osoby.

- W ubiegłym roku rozpoczęliśmy prace przy trzech zabytkach z końca XIX i początku XX wieku – informuje Witold Adamski, prezes Fundacji „Przywróćmy pamięć”.

Kwesta na dwóch cmentarzach w Stalowej Woli

- Prace są możliwe dzięki poprzedniej kweście na dwóch cmentarzach jak i dofinansowaniu z gminy Stalowa Wola. Przez 9 lat działalności Fundacji, hojności społeczeństwa jak i dotacjom udało się odrestaurować 24 nagrobków ze 114 wpisanych do rejestru zabytków. Prace są też możliwe dzięki bezinteresownej pomocy kolegów, którzy poświęcają swój prywatny czas – powiedział Witold Adamski. Koszt renowacji jednego nagrobka, zazwyczaj z XIX wieku i początku XX wieku, to 14, 16 tysięcy złotych.

Ponadto Fundacja opiekuje się cmentarzem wojennym w Rozwadowie, gdzie z jej inicjatywy postawiono tablice przybliżające historię tego miejsca pamięci, jak i opracowano szczegółowy plan jego renowacji, który – prezes ma nadzieję - dojdzie w końcu do skutku. Tak, aby przywrócić pamięć spoczywających tam żołnierzy jak i godność tego miejsca, które kryje szczątki ponad tysiąca poległych żołnierzy z I i II wojny światowej.

Cmentarz w Rozwadowie jest starszy niż warszawski

Powązki czy lwowski cmentarz na Łyczakowie. Nekropolia założona została w 1785 roku na obrzeżach Rozwadowa, w sąsiedztwie Klasztoru Ojców Kapucynów. Parafia rozwadowska była wówczas największą w regionie. Rozwadów to obecnie północna dzielnica Stalowej Woli. Cmentarz, mimo tego, że jest naprzeciwko kościoła Zwiastowania Pańskiego przy klasztorze braci mniejszych kapucynów, należy do parafii rzymskokatolickiej Matki Bożej Szkaplerznej.
Od ulicy Klasztornej znajduje się neogotycka brama z 1923 roku, a na terenie najstarszej kwatery obecne są XIX-wieczne nagrobki, w tym najstarszy Józefy Krupeckiej z 1847 roku czy obelisk poświęcony powstańcom styczniowym z 1863 roku przy zabytkowym dębie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie