Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łukasz Olszówka z niżańskiego elektryka laureatem XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Łukasz Olszówka z niżańskiego elektryka
Łukasz Olszówka z niżańskiego elektryka RCEZ
Finał XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie odbył się 6 kwietnia w II Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Toniego Halika w Ostrołęce. Wzięło w niej udział 35 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju wyłonionych spośród 17 okręgów (Opole, Poznań, Kielce, Chorzów, Warszawa, Ciechanów, Białystok, Szczecin, Lublin, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Toruń, Wrocław, Olsztyn, Kraków, Skierniewice, Przemyśl). Wśród laureatów jest uczeń niżańskiego technikum.

Technik ze znajomością prawa

- Łukasz był jedynym uczniem technikum, pozostali uczniowie to licealiści. Dla Łukasza dostanie się do finału było bardzo dużym osiągnięciem, a tytuł laureata jest spełnieniem marzeń. Jest to także bardzo ciężka praca, determinacja i samodyscyplina ucznia. Mnie jako jego nauczycielce historii i wiedzy o społeczeństwie rozpiera duma i radość – powiedziała Anna Brak, opiekun merytoryczny.

Uczniowie otrzymali uprawnienia wyższych uczelni – przyjęcie na studia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego na 11 uczelniach wyższych, w tym na Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Studiował rok prawo

- Postanowiłem studiować prawo niecały rok temu i zacząłem je zgłębiać. Zakres tematyczny olimpiady był szeroki: prawo karne, cywilne, administracyjne, ustrój RP oraz zagadnienia w wiedzy o społeczeństwie rozszerzonego. Cieszę się, że udało się uzyskać tytuł laureata – dodaje Łukasz Olszówka.

Celem olimpiady jest upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy i poszanowania dla prawa. Patronat honorowy nad olimpiadą objęli m. in. Marszałek Sejmu RP, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Naczelna Rada Adwokacka czy Krajowa Rada Sądownictwa.

Trzy etapy olimpiady

Olimpiada składała się z trzech etapów: eliminacje szkolne (test wiedzy prawniczej), w których wzięło udział 1352 ze 286 szkół, eliminacje okręgowe (test wiedzy prawniczej oraz pisemny egzamin prawniczy), w których wzięło udział 219 uczestników ze 124 szkół średnich. Komitety Okręgowe zgłosiły 35 uczestników do eliminacji finałowych - ogólnopolskich (egzamin ustny z wiedzy prawniczej).

W wyniku eliminacji centralnych (egzamin ustny) 18 uczestników otrzymało tytuł laureata, 17 tytuł finalisty. Czekając na ogłoszenie wyników finaliści obejrzeli symulowaną rozprawę sądową w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce z udziałem uczniów II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Toniego Halika w Ostrołęce.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie