Jak dobrać olej silnikowy? (video)

  Jak dobrać olej silnikowy? (video)

  Marcin Pluskota / Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Każdy, kto dba o silnik swojego pojazdu, nie zapomina o wymianie i uzupełnieniu oleju. Informacja na temat właściwego dla naszego samochodu oleju zapisana jest w instrukcji obsługi pojazdu.
  Wybierając olej z wielkiej palety produktów znajdujących się w sprzedaży, zwróćmy uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze - klasę jakości oleju. Istnieją dwie klasyfikacje: API - amerykańska i ACEA - europejska. Drugą ważną informacją są wymagania lepkościowe, związane z warunkami, w jakich silnik będzie eksploatowany.

  W naszej strefie klimatycznej minimum lepkości daje olej oznaczany jako 15W/40. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie oleju 5W/40.
  Ten drugi, chociaż droższy, o wiele lepiej zabezpieczy silnik, zarówno przy uruchamianiu - nie będziemy mieć problemów z odpaleniem auta na mrozie, jak i z jazdą w korku, kiedy temperatura w silniku jest bardzo wysoka. Warto sprawdzić dokładne wytyczne producenta, zwłaszcza jeżeli mamy nowoczesne auto z silnikiem Diesla wyposażone w filtr cząstek stałych (FAP).

  Okresy przebiegów między wymianami oleju są odmienne dla każdej marki aut. Zwykle jest to rok lub 15 tys. km, w najnowszych konstrukcjach silników okresy wydłużono do 25-30 tys. km. Warto zdecydować się na częstsze wymiany, przedłuża to żywotność wszystkich ruchomych elementów silnika. Zasadniczo, przy normalnej eksploatacji, styl jazdy nie ma wpływu na zużycie oleju. Co 2-3 tys. km radzę skontrolować poziom płynu, ponieważ jego ubytek może być niebezpieczny dla pierścieni i zaworów układu.

  Samodzielne sprawdzenie poziomu oleju jest proste. Używamy do tego bagnetu, który jest standardowym wyposażeniem pojazdu. Pomiar wykonujemy następująco: wyciągamy bagnet, przecieramy go do sucha, wkładamy z powrotem, wyciągamy i odczytujemy wskazanie. Optymalny wynik to poziom między minimum a maksimum. Jeżeli mamy za mało oleju - silnik ma niedostateczne smarowanie, jeżeli za dużo - mogą pojawić się kłopoty przy rozruchu. Pamiętajmy, że pomiar wykonujemy przy zimnym silniku, gdy samochód zaparkowany jest na płaskiej powierzchni.

  Ceny olejów zależą od klasy jakości, zapłacimy od 25 do 55 zł za litr. Na każdą wymianę przypada około 4 do 6 litrów płynu. Im większa pojemność silnika i miski olejowej, tym więcej oleju musimy kupić. Przy każdej zmianie należy zaopatrzyć się także w nowy filtr lub wkład filtra oleju. Kosztuje on od 15 do 60 zł. bUsługa wymiany oleju i filtra jest nieskomplikowana technicznie, ale warto ją zlecić serwisowi. Poza większym doświadczeniem każdy serwis zapewnia utylizację przepracowanego oleju.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY