Jak się przygotować do długiej podróży?

  Jak się przygotować do długiej podróży?

  Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda

  Aktualizacja:

  Jak się przygotować do długiej podróży?
  1/10
  przejdź do galerii

  ©Skoda

  Lato zbliża się wielkimi krokami i jak co roku rzesze zmotoryzowanych ruszą swoimi autami na wakacje. Jak się przygotować do długiej podróży, aby była ona komfortowa i bezpieczna?
  Planowanie podróży należy rozpocząć kilka dni przed wyjazdem. Trzeba zarówno prześledzić na mapie trasę, którą będziemy jechać, a także sprawdzić stan techniczny i wyposażenie samochodu. Na początek powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaje dróg, które będziemy przemierzać. Chodzi nie tylko o topografię, ale również o to, jak duże natężenie ruchu panuje na danych trasach.

  Ustalając trasę pamiętajmy również o jej optymalizacji.
  Nie zawsze najkrótsza droga będzie najlepsza. W wielu przypadkach lepiej wybrać drogę dłuższą, za to biegnącą autostradami lub drogami ekspresowymi. Będzie bezpieczniej. - Wybór drogi to także konieczność poznania zasad poruszania się po nich, szczególnie, jeśli wyjeżdżamy za granicę. Opłaty czy limity prędkości trzeba poznać przed wyjazdem – radzi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda.

  Jeśli mamy do przejechania dużą odległość, podzielmy ją na etapy, uwzględniając przerwy co dwie godziny. Warto je sobie wyznaczyć w miejscach, gdzie jest dobra infrastruktura dla podróżnych (bar, restauracja, toalety, plac zabaw dla dzieci) lub są jakieś atrakcje turystyczne, które w ramach odpoczynku można zwiedzić.

  Sprawdźmy też naszą nawigację, czy załadowane w niej mapy są aktualne, a samo urządzenie jest sprawne. Obecnie wielu kierowców bezgranicznie polega na nawigacjach GPS. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko urządzenie i może się zepsuć. Dlatego do auta zabierzmy także atlas samochodowy lub mapy obszaru, którym przyjdzie nam podróżować.

  Obecnie wielu kierowców korzysta z aplikacji nawigacyjnych zawartych w smartfonach. Odpowiednio wyposażony w nie telefon będzie dobrym przewodnikiem. Można przy tym skorzystać z aplikacji dostarczanych przez producentów samochodów. Np. Skoda oferuje dwie ciekawe aplikacje. Skoda Drive to szeroki przegląd podróży w smartfonie. Trasy są rejestrowane, dzięki czemu można sprawdzić jak przejechaliśmy dany odcinek. Po zakończeniu jazdy, aplikacja pokazuje podsumowania trasy: wydajność trasy, średnią prędkość, odległość do celu czy zaoszczędzone pieniądze. Z kolei aplikacja Skoda Service oferuje m.in. adresy serwisów wraz z godzinami ich otwarcia, instrukcje obsługi poszczególnych modeli Skody, wskazówki udzielania pierwszej pomocy oraz kontakt do Skoda Assistance. Specjaliści radzą również, aby wszystkie materiały, mapy, rezerwacje związane z podróżą, a nawet pieniądze na opłaty autostradowe trzymać w jednym miejscu w aucie.

  Kiedy ten etap planowania podróży mamy za sobą, sprawdźmy samochód. Zacznijmy od stanu technicznego. Jeśli w aucie występują jakiekolwiek problemy lub usterki trzeba je usunąć. Nawet najdrobniejsze niedomaganie w trakcie długiej podróży może się przerodzić w poważną awarię. Na przykład piszczący pasek klinowy może być przyczyną niedoładowania akumulatora, a jeśli się zerwie w trakcie jazdy przysporzy sporych kłopotów.

  Stan techniczny auta to także odpowiednie ogumienie. Opony należy obejrzeć pod kątem ewentualnych uszkodzeń, takich jak różnego rodzaju wybrzuszenia, pęcherze czy rysy. Jeśli głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm, to zgodnie z przepisami wymiana opon jest absolutnie konieczna. Przed wyruszeniem w trasę trzeba również sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach. Ma ono bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy i zużycie paliwa. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa opory toczenia wymagając większej mocy silnika do poruszania samochodu. Generuje to wyższe koszty zużycia paliwa. Efektem zbyt niskiego ciśnienia jest także dłuższa droga hamowania samochodu.

  Obowiązkowo należy też sprawdzić stan oświetlenia. Pamiętajmy, że w Polsce jazda z włączonymi światłami mijania przez całą dobę jest obowiązkowa. Jeśli jakaś żarówka jest przepalona, można otrzymać mandat. Choć przepisy nie wymagają wożenia w samochodzie zestawu żarówek zapasowych, to jego posiadanie, np. podczas awarii w nocy, będzie dla dużym udogodnieniem.

  Kolejnym etapem jest sprawdzenie obowiązkowego wyposażenia auta, czyli trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Ta ostatnia niech będzie schowana w łatwo dostępnym miejscu. Przydadzą się również przedmioty nieobowiązkowe, np. zestaw kluczy, lewarek, linka holownicza, latarka czy wreszcie kamizelka odblaskowa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY