Obowiązkowe szkolenie dla kierowców?

  Obowiązkowe szkolenie dla kierowców?

  (rm)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Obowiązkowe szkolenie dla kierowców?

  ©Paweł Relikowski

  Opanowanie zasad bezpiecznej i ekonomicznej jazdy jest ważne szczególnie w przypadku osób, które korzystają z aut służbowych. Czy wysłanie kierowców na specjalne kursy ma sens? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
  Obowiązkowe szkolenie dla kierowców?

  ©Paweł Relikowski

  Wiele firm coraz częściej finansuje swoim pracownikom kursy doszkalające w zakresie bezpiecznej i defensywnej jazdy. Takie szkolenia mają na celu przede wszystkim podwyższenie umiejętności oraz wypracowanie właściwych zachowań i reakcji kierowców.

  Szkolenia z techniki jazdy samochodem to głównie treningi praktyczne, ale również nauka eco-drivingu, a nawet kursy ratownictwa i pierwszej pomocy. Podczas zajęć kierowcy zostają przeszkoleni z trudnych manewrów pojazdem, jazdy w ciężkich warunkach czy wychodzenia cało z poślizgu.
  Oprócz praktycznych umiejętności podczas takiego kursu można nabyć wiedzę dotyczącą prawidłowego i bezpiecznego ustawienia foteli, skutków jazdy na tzw. „luzie", czy też ciągłego wciskania sprzęgła. Instruktorzy odpowiadają także na pytania: czy poduszka powietrzna zawsze ratuje życie, czy ABS skraca drogę hamowania etc.

  Dla kogo szkolenie kierowców?

  Czy warto warto zainwestować w kurs doszkalający dla kierowców? Odpowiedź na to pytanie należy zacząć od analizy problemu, czyli liczby stłuczek i wypadków wynikających z brawury lub też braku umiejętności. W takiej sytuacji przydatny jest system monitoringu pojazdów.

  – Dzięki takim rozwiązaniom fleet manager z łatwością może sprawdzić prędkość z jaką poruszają się kierowcy, a następnie porównać te informacje z danymi pochodzącymi z kolizji – dodaje Dawid Fabiś z Flotis.pl. Warto również zwrócić uwagę na wysokość obrotów silnika i poziom zużycia paliwa. Na podstawie takich danych można kontrolować, w jaki sposób jest eksploatowany samochód i skierować odpowiednie osoby np. na kurs eco-jazdy.

  W zależności od oceny sytuacji dobiera się odpowiedni rodzaj szkolenia. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie dokonać wyboru bądź w sposób prawidłowy ocenić umiejętności poszczególnych pracowników, można skorzystać z pomocy zewnętrznych firm, które współpracują ze szkołami bezpiecznej jazdy. Po odbytym kursie warto także monitorować zmiany w statystykach floty, a niektóre z nich powtarzać co roku. Co ważne, nie zawsze trzeba wysyłać na szkolenie wszystkich pracowników. Niezwykle istotny jest fakt, że do szkolenia tego typu nie trzeba za bardzo namawiać pracowników. Takie pomysły zazwyczaj spotykają się z ich pozytywną reakcją.

  Jak wybrać szkołę?

  Kiedy dokonamy już wyboru szkolenia oraz osób, które wezmą w nim udział, warto zastanowić się nad odpowiednią szkołą. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę? Wątpliwości nie ulega fakt, że zarówno oferty jak i ceny akademii szkolących kierowców są do siebie zbliżone. W takiej sytuacji można skorzystać z doświadczenia kolegów i po prostu pytać o opinie innych fleet managerów. Okazji z pewnością nie zabraknie, gdyż często można ich spotkać na branżowych konferencjach i targach.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY