W Tyczynie kilometr drogi wybudują za prawie 17 milionów zł

  W Tyczynie kilometr drogi wybudują za prawie 17 milionów zł

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Ulica Sikorskiego w Rzeszowie.

  Ulica Sikorskiego w Rzeszowie. ©Krzysztof Kapica

  Tyle będzie kosztować budowa dwupasmówki i mostu na Strugu w Tyczynie. Prace potrwają rok.
  Ulica Sikorskiego w Rzeszowie.

  Ulica Sikorskiego w Rzeszowie. ©Krzysztof Kapica

  - Co bardzo istotne, ta inwestycja jest komplementarna z prowadzoną już przez miasto przebudową alei Sikorskiego. Obie drogi stworzą spójną całość i pozwolą uzyskać zdecydowaną poprawę przepustowości na tym odcinku - mówi Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.

  Aleja Sikorskiego w Rzeszowie to główna trasa wylotowa z miasta w kierunku Dynowa. Aktualnie firma Skanska poszerza do czterech pasów ruchu jej ostatni fragment.
  Prace, które mają się skończyć w pierwszej połowie przyszłego roku, obejmują odcinek od skrzyżowania z ul. Malowniczą, do granicy miasta z gminą Tyczyn. Stąd droga wojewódzka przecinająca miasteczko ma już tylko jedną jezdnię. Dzięki podpisanej umowie, na długości jednego kilometra trasa zyska drugą jezdnię. Cztery pasy ruchu, po dwa w obu kierunkach będą więc prowadziły od Rzeszowa, do skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej z Orkana w Tyczynie.

  - To dość trudna inwestycja. Chociaż odcinek jest stosunkowo krótki, występują tu rozmaite sieci podziemne i trzeba będzie najpierw przezbroić teren. Musimy dobrze zaplanować i zgrać kolejne etapy budowy. Do prac skierowaliśmy jednak naszą najlepszą kadrę i jestem pewien, że wykonamy je w terminie - mówi Andrzej Zygar, prezes Rejonu Budowy Dróg i Mostów w Krośnie, który wygrał przetarg na przebudowę drogi.

  Warta prawie 17 mln zł inwestycja zostanie w 85 procentach dofinansowana pieniędzmi z Regionalnego Programu Operacyjnego Polski Wschodniej. Poza budową dwóch jezdni i nowego mostu na Strugu zakłada także wykonanie chodników po obu stronach ulicy oraz dwukierunkowej ścieżki rowerowej po jednej stronie drogi. W rejonie zjazdu do bazy MPGK Rzeszów powstanie dodatkowy pas ruchu. Drogowcy przebudują dwie zatoki autobusowe i dobudują jedną nową. Na skrzyżowaniu od strony centrum Tyczyna stanie nowa sygnalizacja świetlna.

  - Ta inwestycja była bardzo oczekiwana przez mieszkańców Tyczyna. Dzięki niej czas przejazdu do Rzeszowa skróci się o kilka minut. A to dla nas bardzo istotne chociażby z tego powodu, że okoliczne tereny szybko się rozbudowują i przybywa nam wielu nowych mieszkańców, którzy dojeżdżają do pracy w stolicy regionu – mówi Janusz Skotnicki, burmistrz Tyczyna.

  W urzędzie marszałkowskim podkreślają, że dzięki ten inwestycji oraz także dofinansowanej pieniędzmi z Unii Europejskiej przebudowie al. Sikorskiego, zlikwidowane zostanie wąskie gardło na wylocie z miasta w kierunku południowo-wschodnim. W przyszłości będzie to istotne uzupełnienie planowanej do realizacji południowej obwodnicy Rzeszowa z mostem na Wisłoku. Powstały w ten sposób układ drogowy stworzy znakomity skrót z ominięciem centrum Rzeszowa dla pojazdów jadących w kierunku drogi ekspresowej S19 i autostrady A4.  ZOBACZ TEŻ: Nowe targowisko w Rzeszowie

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   RAPORTY