MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi Święty Mikołaj. Jakie prezenty cieszą się największą popularnością?

Grzegorz LIPIEC
Krzysztof z Tarnobrzega ma już prezent na mikołajki. Nie zastanawiał się długo i kupił oryginalny kubek.
Krzysztof z Tarnobrzega ma już prezent na mikołajki. Nie zastanawiał się długo i kupił oryginalny kubek. Grzegorz Lipiec
W poniedziałek 6 grudnia, czas wręczania prezentów zarówno dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Dla dzieci najlepszym podarkiem są zabawki, słodycze, a także gry edukacyjne. Dla dorosłych najczęściej kupujemy praktyczne rzeczy, które przydają się na co dzień.

Święty Mikołaj

Święty Mikołaj

Święty Mikołaj: biskup Miry, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (między innymi cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego) grzecznym dzieciom przynosi prezenty (zwykle słodycze), a niegrzecznym (na ostrzeżenie) rózgę.

ZABAWKI, SŁODYCZE, KSIĄŻKI...

Ostatnie dni listopada oraz pierwsze dni grudnia to gorący okres w sklepach naszego regionu. W najlepsze trwa polowanie na prezenty, które najlepiej, aby były oryginalne i praktyczne. Odwiedziliśmy kilka tarnobrzeskich sklepów z zabawkami oraz upominkami.

Najmłodszym rodzice najczęściej kupują zabawki i słodycze. - Ruch jest naprawdę spory. Choć spodziewam się, że będzie jeszcze większy w sobotę - mówi pani Iwona, ekspedientka z jednej z tarnobrzeskich hurtowni z zabawkami. - Wśród upominków dla dziewczynek królują lalki Barbie oraz gadżety z wizerunkiem postaci Hannah Montany. Dla chłopców rodzice wybierają żołnierzyki, kolejki, a także zestawy z samochodami.

Młodzież może liczyć na zupełnie inne prezenty. Rodzice najczęściej wybierają sprzęt sportowy, odzież, czy też sprzęt elektroniczny. Wielu z nas zdecyduje się 6 grudnia na zakup słodyczy, które są nieodłącznym elementem każdego upominku. Bombonierki, ogromne czekolady oraz ptasie mleczka są zawsze mile widziane.

Podobnie, jak sklepy z zabawkami ogromny ruch panuje w księgarniach, bo jak zachęcają sami sprzedający, książka jest bardzo praktycznym prezentem, zarówno dla tych najmłodszych, jak i nieco starszych. Dla dzieci rodzice wybierają bajki, natomiast dorośli najczęściej obdarowują się powieściami, książkami historycznymi, a także biografiami.
Niektórzy poszaleją na zakupach jeszcze bardziej i zakupią swoim najbliższym markowe perfumy, biżuterie albo gustowne krawaty mężczyznom i piękną bieliznę dla kobiet.

PODAREK WPROST Z SERCA

Mieszkańcy naszego regionu nie należą do najbogatszych Polaków. Dlatego każda wydana złotówka jest dobrze przemyślana. Analizując ceny najczęściej wybieranych upominków można przypuszczać, że średnio wydamy na mikołajkowe prezenty około 100 złotych.

W tym mikołajkowym szale zakupów pamiętajmy, że liczy się podarunek płynący z serca. Może być skromny, ale najważniejszy, aby był wręczany szczerze. To ma być miły gest. Oryginalny kubek, ramka ze wspólnym zdjęciem czy też płyta ulubionego wykonawcy.

DLACZEGO ŚWIĘTY MIKOŁAJ?

Dlaczego akurat 6 grudnia wręczamy prezenty naszym bliskim, i dlaczego robi to Święty Mikołaj? Legendarny Święty Mikołaj to biskup Miry. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego) grzecznym dzieciom przynosi prezenty (zwykle słodycze), a niegrzecznym (na ostrzeżenie) rózgę.

Jedna z legend głosi, że pewien człowiek, który popadł w nędzę, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Gdy biskup dowiedział się o tym, nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one do pończoch i trzewiczków, które owe córki umieściły przy kominku dla wysuszenia. Stąd w krajach, gdzie w powszechnym użyciu były kominki, powstał zwyczaj wystawiania przy nich bucików lub skarpet na prezenty. Tam, gdzie kominków nie używano, Mikołaj po cichutku wsuwa prezenty pod poduszkę śpiącego dziecka.

Obecnie przez amerykanizację kultury, coraz częściej Święty Mikołaj jest utożsamiany z Bożym Narodzeniem, a nie 6 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie