Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nisko. Żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej wypowiedzieli słowa roty przysięgi. Towarzyszyły im rodziny

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
st. szer. Marcin Kawecki, 18 Pułk Saperów
W obecności zaproszonych dowództwa 18 Pułku Saperów w Nisku, zaproszonych gości i członków swoich rodzin, żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 10 lutego wypowiedzieli uroczyste słowa roty przysięgi wojskowej. To wydarzenie wieńczące 27-dniowe szkolenie podstawowe, które dla niektórych będzie dopiero początkiem dłuższego związku z polską armią.

Żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Nisku wypowiedzieli słowa roty przysięgi

To była w 18 Pułku Saperów pierwsza tegoroczna grupa osób chcących skorzystać ze szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, określanych mianem "dobrowolsów". W połowie stycznia zameldowali się w niżańskiej jednostce, otrzymali broń i rozpoczęli 27-dniowe szkolenie podstawowe. Zakończyła je uroczysta przysięga.

O powołanie do tego rodzaju służby może ubiegać się osoba, która skończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne.
Pierwszym krokiem ochotnika do służby jest złożenie wniosku o powołanie w wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można też kontaktować się z wojskowymi rekruterami za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl lub dzwoniąc na specjalną infolinię +48 800 180 110. WCR to miejsce, gdzie ochotnik złoży odpowiednie dokumenty, które wymagane są w procesie rekrutacji. Następnie kandydat zostanie skierowany na badania, które mają stwierdzić, czy jest zdolny fizycznie i psychicznie do pełnienia służby wojskowej. Finałem postępowania będzie wydanie orzeczenia o zdolności do służby i karty powołania na szkolenie.

Dobrowolną służbę kandydat rozpocznie od 27-dniowego szkolenia podstawowego. Wówczas pozna zasady musztry, regulaminy wojskowe oraz nauczy się podstaw posługiwania się bronią. Ten okres zakończy się złożeniem przysięgi oraz wydaniem książeczki wojskowej.

Żołnierze, którzy nie zdecydują się na kontynuowanie szkolenia, zostaną przeniesieni do rezerwy. Pozostali trafią na trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym. W trakcie szkolenia specjalistycznego dowódca będzie mógł wyznaczyć żołnierza na inne stanowisko niż to, które mu wcześniej przydzielono. Na zakończenie tego okresu żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będzie mógł złożyć wniosek o służbę zawodowa, terytorialną czy rezerwę aktywną.

Ochotnik w ramach służby dobrowolnej będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie to 4960 zł brutto.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie