Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowione zabytkowe polichromie w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli na osiedlu Rozwadów. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Odnowione zabytkowe polichromie w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli.
Odnowione zabytkowe polichromie w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
Zakończyła się renowacja i konserwacja polichromii (ściennych malowideł) w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli na osiedlu Rozwadów.

Polichromia po konserwacji w kościele w Stalowej Woli

Po raz pierwszy po kapitalnej konserwacji można zobaczyć pięknie odnowione wnętrza wiekowej rozwadowskiej Fary, czyli kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, zbudowanego w stylu neogotyckim.

Konserwowane polichromie, witraże i mozaiki pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku i są dziełem profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Adama Stalony – Dobrzańskiego. Są uznawane za arcydzieła.

Konserwacja ruszyła przed trzema laty od naw bocznych. Opłacana była przez parafian. Koszt był wysoki. Jednak po kontroli konserwator zabytków w czerwcu ubiegłego roku wstrzymał prace konserwacyjne polichromii. Najpoważniejszym z błędów, jaki powstał, było to, że renowacja nie polegała na punktowaniu, scaleniu kolorystycznym oraz utrwaleniu całości, a głównie na przemalowaniu. To zmieniło pierwotną kolorystykę.

Malowidła w rozwadowskej farze

Komisja konserwatorska, która oceniała odnowę polichromii, stwierdziła, że prace wykonywane przy malowidłach są niezgodne z zatwierdzonym projektem. Część polichromii, przy których miały być wykonane prace zachowawcze, czyli oczyszczenie i tak zwane wypunktowanie ubytków, została przemalowana. Konserwator wykonująca konserwację musiała zdjąć nałożoną farbę i zrobić prace według projektu.

Kiedy sprawa nieprawidłowej konserwacji polichromii wyszła na jaw, podjęto starania o wpisie wnętrza świątyni do rejestru zabytków. To pozwoliło otrzymać dofinansowanie na konserwację od ministerstwa. I właśnie prace dobiegły końca.

To nie koniec renowacji wnętrza świątyni, w której w bocznym ołtarzu znajduje się obraz łaskami słynący Matki Bożej Szkaplerznej. Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Szkaplerznej otrzymała od rządu 426 tysięcy 535,36 złotych na konserwację drewnianego ołtarza wyrzeźbionego na początku XX wielu w alpejskim Tyrolu.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie